Bezpečně v kyberprostoruO projektu Zákony Pro učitele Co dělat když Kontaktydomů

NASTAVENÍ RODIČOVSKÉ KONTROLY VE WINDOWS 7
pdf


       1. Předmluva
       
Vážení rodiče,
připravili jsme pro Vás tento materiál, který by Vám měl pomoci s nastavením rodičovské kontroly na Vašich domácích počítačích s operačními systémy Windows 7. Rodičovská kontrola je soubor nastavení, která mají v prvé řadě ochránit Vaše děti při práci s domácím počítačem. Jistě jste již sami přemýšleli nad tím, jak zabránit dětem v používání některých programů, přístupu k některým internetovým stránkám nebo i v používání celého počítače. Operační systém Windows 7 obsahuje možnosti „Rodičovské kontroly“, které právě tato nastavení obsahují.

Nejste-li příliš zběhlí v ovládání počítače, poraďte se se známými, kteří mají třeba větší zkušenosti. Můžete jim k tomu poskytnout i tento manuál.

       2. Uživatelské účty
Než se budeme zabývat vlastním nastavením Rodičovské kontroly, je třeba (pokud jste tak dosud neučinili) vytvořit uživatelské účty pro každého případného uživatele (člena rodiny).

Proč máte vytvářet uživatelské účty a co to vlastně je? Uživatelský účet je soubor nejrůznějších nastavení a souborů, které si v počítači vytváří každý jeho uživatel. V praxi to znamená, že pokud například používáte počítač Vy i vaše děti, pak můžete snadno zajistit, že se děti nedostanou k vašim dokumentům a nemohou vám tak „nechtěně“ něco smazat. Po přihlášení bude mít každý uživatel veškerá svá nastavení, která neovlivní jiné uživatele (obrázek na ploše, ikony na ploše, oblíbené stránky v internetovém vyhledávači, uložená hesla na webových stránkách…).

Operační systém Windows umožňuje vytvářet dva typy účtů:
„Účet správce“ – administrátorský účet
„Účet se standardním oprávněním“ – uživatelský účet.

Účet správce umožňuje použití počítače bez omezení, zatímco účet se standardním oprávněním neumožňuje spravovat ostatní účty a instalovat nové programy.

       2.1. Aktualizace

Před začátkem nastavování účtů a rodičovské kontroly je třeba zkontrolovat, případně stáhnout a nainstalovat všechny aktualizace systému Windows!
    

Start → Počítač (pravé tlačítko myši) → Vlastnosti

Klikněte na odkaz a otevře se Vám internetový prohlížeč, kde snadno ověříte dostupnost a případně nainstalujete aktualizace.

       2.2. Vytvoření účtu

Pro ukázku nastavení kontroly si vytvoříme fiktivní rodinu, která bude mít čtyři členy (maminka, tatínek a dvě děti, Ondra [13 let] a Lucka [9 let]).

Po instalaci systému je vždy v počítači vytvořen alespoň jeden administrátorský účet. V našem případě je účet pojmenovaný „Správce“. K tomuto účtu vytvoříme další čtyři.

Start→Ovládací panely
2

Zde zvolíme možnost „Přidat nebo odebrat uživatelské účty“ a na následné obrazovce vytvoříme vlastní uživatelské účty.

3


4

Dětem je nutné nastavit „Standardní oprávnění“, pro sebe pak nastavte alespoň jeden účet „Správce“.

5

Všechny administrátorské účty je nutné zaheslovat! Jinak bude pro děti velmi snadné Vaši kontrolu obejít.

Heslo je možné vytvořit přímo ve správě uživatelských účtů. Stačí kliknout myší na příslušný uživatelský účet a v dalším okně dát možnost vytvořit heslo. Hesla je možné u účtů vytvořit i později jednotlivými uživateli. Po přihlášení uživatele stisknout Alt + Ctrl + Del  a na obrazovce, která se objeví vybrat možnost změnit heslo. Zadáte staré heslo (pokud dosud nebylo žádné heslo vytvořeno, ponechejte pole prázdné) a následně pak dvakrát stejné nové heslo (dvojí zadávání je pro to, aby se zabránilo případnému překlepu).

       3. Instalace Windows live

Nyní musíme z internetu stáhnout program "Windows Live Essentials".  Tento balíček doplňků k systému Windows je volně stažitelný a můžeme jej získat přímo ze stránek Microsoftu nebo například z adresy
www.slunecnice.cz/sw/windows-live-essentials/

6

Instalace programu by měla být ckelku bezproblémová, na začátku se Vám objeví okno, ve kterém vyberete, části pro instalaci.

Podstané je, aby bylo zatrženo políčko "zabezpečení rodiny", ostatní části jsou pro nás v tuto chvíli nepodstatné, nicméně můžete si také nainstalovat, avšak v tomto případě doporučuji si nejdříve vyhledat k čemu která část slouží.

Po instalaci programu můžeme přejít opět do ovládacích panelů a tentokrát vybrat položku "Nastavit rodičovskou kontrolu pro všechny uživatele" . Vybereme některého uživate
le.

Nyní se budete muset zaregistrovat ke službě "Windows Live". K registraci budete potřebovat svou e-mailovou adresu.

6

6a

       4. Nastavení rodičovské kontroly

Nyní po registraci, můžeme v Rodičovské kontrole v ovládacích panelech nastavovat jednotlivé uživatele. klikneme ttřeba na uživatele Lucka a přihlásíme se ke službě Windows Live.

7

Uprostřed stránky máme k dispozici následující položky:

Filtrování webů – zde můžete nastavit nejen věkový limit uživatele, ale také zakázat (nebo případně povolit) konkrétní webové stránky. Můžeme tak snadno zakázat třeba facebook.com nebo lide.cz.

8

9

Časové limity – zřejmě jedna z nejdůležitějších věcí. Nastavíme zde pro jednotlivé uživatele čas, kdy se budou moci k počítači přihlásit. Pokud tedy povolíme jednomu z dětí přihlášení k počítači každý den pouze od 13 do 15 hodin a druhému od 15 do 17 hodin, omezíme tak čas, který děti mohou u počítače trávit, a navíc zabráníme tomu, aby se mezi sebou hádaly o to, kdo bude u počítače, protože se v jinou než jim povolenou dobu k počítači nepřihlásí. Samozřejmě můžeme nastavovat různé časové limity pro různé dny (třeba podle rozvrhu nebo o víkendech).

10


Omezení her - opět dle věku můžeme omezit konkrétní hry, které bude moci který uživatel používat.

11.


Omezení programů – zde můžeme zakázat jednotlivým uživatelům konkrétní programy nainstalované v počítači. Můžeme tedy jen znemožnit spouštět některé programy, které potřebujeme například pro práci a je zbytečné, aby je děti spouštěly nebo můžeme zajistit například to, že pokud si jeden ze sourozenců koupí nějakou hru za ušetřené kapesné, nebude mu ji používat druhý sourozenec.

Protokolování aktivit – zde si můžeme prohlédnout podrobné údaje o tom, kdo byl kdy u počítače přihlášený a jak dlouho, jaké spouštěl programy a jaké navštívil webové stránky.

   
        5. Závěr

Doufám, že Vám tento návod bude ku prospěchu a podaří se Vám vše zdárně nastavit. Vždy však mějte na paměti, že každá ochrana se dá s dostatečnými znalostmi obejít. Snažte se proto především udržet před dětmi v tajnosti Vaše hesla, nastavte je dostatečně složitá, aby je nemohly uhádnout, tímto nejlépe snížíte jakékoli obcházení. Myslím, že už pouhé vědomí toho, že jejich činnost je na počítači monitorována povede k jejich rozvážnějšímu využívání počítače. Samozřejmě budete muset čas od času přenastavit některá nastavení, především časové limity. Například o prázdninách můžete dětem povolit delší čas nebo v případě, že budete chtít dítě potrestat zákazem počítače, můžete mu přístup zcela zamezit.

Přejeme mnoho úspěchů při další správě počítače!Mgr. Michal Hodovský – pedagog IT, SŠDOS Moravský Krumlov


 Jihomoravský kraj      P ČR     městaká policie Brno     PPP     SŠDOS     OSPOD     Justice