3. 3. 2009 Ceny vítězům krajského kola soutěže Zlatý erb

Nejlepší webové stránky měst a obcí, nejlepší elektronické služby

Ceny vítězům krajského kola soutěže Zlatý erb 2009 předal v úterý 3. března na slavnostním ceremoniálu v prostorách krajského úřadu v Brně hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Vítězové jednotlivých kategorií postupují do celostátního kola, které bude vyhodnoceno šestého dubna v Hradci Králové.
V kategorii webových stránek měst získal první místo Mikulov, druhou cenu si odnesly webové stránky Vyškova, na třetím místě skončily Bučovice.
V kategorii webových stránek obcí byly nejúspěšnější Petrovice, druhé místo obsadily Přísnotice. V této kategorii byly uděleny dvě třetí ceny – obcím Senorady a Vavřinec.
V kategorii „Elektronická služba“ byl nejlépe hodnocen tzv. Semafor poplatků, který mají na svých internetových stránkách Petrovice. Druhé místo patří Vyškovu za on-line službu rezervace vstupenek do kulturních zařízení města. Třetí místo obsadily Boskovice s podobnou službou – on-line rezervace vstupenek se v tomto případě týká městského kina.
Kromě odborné poroty hodnotili „své“ webové stránky také jejich nejčastější uživatelé – občané jihomoravských obcí. Z hlasování vyšel jako laureát Ceny veřejnosti web obce Jezeřany – Maršovice.
Zlatý erb je soutěží o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí České republiky. Vyhlašuje ji Sdružení Zlatý erb, letos již po jedenácté. Osobní záštitu nad soutěží převzal náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček. Nad cenou o nejlepší elektronickou službu převzal záštitu prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal. Krajská kola vyhlašují jednotlivé kraje České republiky, které je pořádají pod záštitou Asociace krajů ČR a ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj, sdružením Český zavináč, Svazem měst a obcí ČR, portálem Města a obce online a konferencí ISSS.
Soutěž je součástí iniciativ v rámci kampaně Březen – měsíc internetu. Jejím cílem je podpořit modernizaci místní a regionální veřejné správy prostřednictvím rozvoje informačních služeb poskytovaných občanům i specifickým skupinám uživatelů s využitím internetu a ostatních elektronických médií a přispět tak k rozvoji kvality života ve městech, obcích a krajích naší republiky.
Počty soutěžících každým rokem rostou. Do letošního ročníku se přihlásilo ze všech krajů rekordních 600 soutěžních webů služeb a turistických prezentací. „Novinkou letošního ročníku bylo zejména zpřísnění kritéria hodnocení povinně zveřejňovaných informací. Podle nové legislativy byl také upraven test bezbariérové přístupnosti webových stránek,“ řekl předseda krajské poroty Jan Forbelský.