26. 2. 2009 Testy nepotvrdily další výskyt ptačí chřipky

Hejtman navštívil nákazou postiženou farmu

Ve čtvrtek 26. února se hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek při své návštěvě Hodonínska přímo na místě na farmě Rybářství Hodonín přesvědčil o postupu prací v souvislosti s rozšířením méně nebezpečného kmenu ptačí chřipky a s veterináři hovořil o dalších potřebných krocích.
Likvidace 679 hus z velkochovu Rybářství Hodonín byla provedena hasiči již ve středu odpoledne. O tomto opatření rozhodla krajská nákazová komise poté, co v této části velkochovu byla prokázána nákaza virem ptačí chřipky.
Podle ředitele Krajské veterinární správy Jaroslava Salavy veterináři při pravidelných kontrolách chovu objevili u devíti kusů ve voliérovém chovu virus ptačí chřipky. Nejde však o zvláště nebezpečný kmen H5N1, ale o méně nebezpečný kmen H7. O zachování dalších dvou části hejna, čítajícího celkem 3,5 tisíce kusů hus a kachen, rozhodly následné výsledky testů - další výskyt ptačí chřipky totiž neprokázaly. Kolem ohniska nákazy, které se nalézá většinou v lesním prostoru, bylo vytvořeno kilometrové ochranné pásmo, ve kterém je omezen volný pohyb osob a přesuny drůbeže.
Po utracení hus musí chovatel vyčistit a dekontaminovat všechny objekty, odstranit podestýlku i povrch části břehů vodní nádrže. Pak se začne počítat 21denní lhůta, po jejímž uplynutí veterináři znovu ohnisko nákazy prověří, než dají souhlas k pokračování chovu.
Ředitel Krajské hygienické stanice v Brně Jan Mareček ujistil, že není důvod k panice. Hygienici nepředpokládají, že by mohlo dojít k přenosu viru na lidi z okolí, také riziko přenosu na obsluhující personál a na zasahující hasiče je minimální. Přesto však budou chovatelé i hasiči pod dohledem zdravotníků.