14. 1. 2009 Jednání hejtmana s ministrem zemědělství

Jednání hejtmana s ministrem zemědělství

Ve středu 14. ledna se uskutečnila pracovní snídaně a jednání hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška s ministrem zemědělství ČR Petrem Gandalovičem.
Tématem jednání bylo kromě přípravy neformálního zasedání ministrů zemědělství a rybářství zemí Evropské unie v Brně také mj. zastoupení krajů v některých státních podnicích, jejichž zřizovatelem je Ministerstvo zemědělství ČR. „Jako předseda Asociace krajů České republiky jsem požádal o možnost nominovat zástupce nových krajských reprezentací do státních podniků zřizovaných ministerstvem zemědělství, které ovlivňují život krajů. S radostí konstatuji, že pan ministr přislíbil ochotu jednat o této věci a předpokládám, že se zástupci nových vedení krajů dostanou do dozorčích rad státních podniků. Půjde například o Lesy České republiky, jednotlivé státní podniky Povodí a Výstaviště České Budějovice, a.s.“, zdůraznil jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ministr Gandalovič uvedl, že tento požadavek považuje za legitimní: „Budeme mluvit o konkrétních nominacích, očekávám ze strany Asociace krajů ČR, že přijde s uceleným návrhem,“ dodal ministr.
„Samozřejmě jsme se dotkli i mých osobních priorit v oblasti zemědělství a rozvoje venkova na jižní Moravě, tedy budování protipovodňových opatření, podpory vinařství a srovnávaní podmínek našich zemědělců s farmáři ze starých členských států Evropské unie,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Ocenil rovněž, že za místo neformálního setkání ministrů zemědělství zemí EU, které se uskuteční ve dnech 31. května až 2. června 2009, byla vybrána právě jižní Morava: „V rámci doprovodných programů toho využijeme, abychom ukázali všechno, co náš kraj nabízí - tedy skloubení tradicí a moderních inovačních technologií v oblasti zemědělství a agrárního sektoru,“ zdůraznil hejtman Hašek.
Ministr zemědělství spolu s hejtmanem navštívili též Vinařský fond ČR, kde jednali s předsedou Rady Vinařského fondu a členem Rady JMK Milanem Venclíkem a ředitelem fondu Jaroslavem Machovcem. Tématem jednání byly priority fondu pro letošní rok – důraz na propagaci konkrétních vinařských oblastí a podoblastí, menších vinařů, ekologických vinařů či specifických druhů vín apod.