29. 9. 2008 Ceny JMK byly předány

Kraj ocenil svoje osobnosti

V pondělí 29. září se v Tišnově, ve sportovní hale SSK, uskutečnilo slavnostní předání Ceny Jihomoravského kraje následujícím osobnostem za přínos v těchto oblastech:

  1. Lékařské vědy – Vladimír Kořístek
  2. Výtvarné umění – Antonín Vojtek
  3. Kultura – Bohumil Buček (in memoriam)
  4. Vrcholový sport – David Kostelecký
  5. Celoživotní přínos v oblasti sportu – Věra Růžičková
  6. Mezilidské vztahy – František Fráňa
  7. Osobnosti, jejichž život a jednání výrazným způsobem reprezentuje Jihomoravský kraj a přispívá k jeho věhlasu a dobrému jménu – Bohumil Lošťák

V rámci slavnostního večera též byly uděleny Ceny hejtmana JMK - Martině Krämerové, Martinu Klímovi, Pavlu Plevovi a Pavlu Andrlemu za záchranu života mladíka zasaženého bleskem a Oldřichu Vojtíškovi z Ratíškovic za dlouholetou práci ve prospěch zdravotně postižených občanů v hodonínském regionu.

Oceněny byly též sbory dobrovolných hasičů, které prokázaly nejlepší výsledky práce ve svých okresech. Stuhu za obětavou práci obdrželi hasiči z brněnské části Komín, ze Zastávky (okres Brno-venkov), Horního Poříčí (Blansko), Valtic (Břeclav), Ratíškovic (Hodonín), Milešovic (Vyškov) a Miroslavi (Znojmo).

Zdůvodnění návrhů na Cenu Jihomoravského kraje:

Lékařské vědy

Prof. MUDr. Vladimír Kořístek, DrSc. (nar. 1927) - dlouholetý primář chirurgického oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Jako přednosta II. chirurgické kliniky této nemocnice vedl operační tým, který v únoru 1983 jako první u nás provedl úspěšnou transplantaci jater. Autor nebo spoluautor řady učebnic chirurgie.

Výtvarné umění

Antonín Vojtek (nar. 1934) - malíř, grafik a ilustrátor. Žije a pracuje v Břeclavi. Je absolventem Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Brno. Bývá nazýván "Malířem jižní Moravy". Svou výstavní činnost zahájil v rodných Horních Bojanovicích v roce 1965. Od té doby do současné doby vystavil svá díla na 150 místech, a to samostatně. Jeho obrazy jsou zastoupeny v galeriích a soukromých sbírkách v téměř padesáti zemích světa. V současné době tvoří nejvíce olejomalby. Navržen dvakrát.

Kultura

Bohumil Buček (1913 – 2000), in memoriam – významný mistr houslař. Samostatně začal pracovat po skončení druhé světové války, členem klubu umělců houslařů se stal v roce 1963, kdy začal stavět nástroje podle vlastního modelu. Zúčastnil se řady mezinárodních soutěží. Na jeho nástroje hrají umělci nejen v ČR, ale i v Rakousku, Německu, Francii a jinde.

Vrcholový sport

David Kostelecký (nar. 1975) – sportovní střelec, který získal na Letních olympijských hrách v Pekingu v roce 2008 zlatou medaili ve střelbě na trap. Na olympiádě startoval potřetí, byl 31. v Atlantě 1996 a šestý v Sydney 2000. V roce 2002 se stal mistrem Evropy, letos byl druhý. Dlouholetý člen SKP Kometa Brno, v současnosti působí v týmu Dukla Hradec Králové. Pochází z Holasic na Brněnsku.

Celoživotní přínos v oblasti sportu

Věra Růžičková (nar. 1928) – olympijská vítězka ve sportovní gymnastice družstev žen na OH v Londýně 1948. Po skončení závodní kariéry se stala úspěšnou trenérkou a spolu se svým manželem se zasloužila o rozvoj sportovní gymnastiky na jižní Moravě. První místonáčelnice České obce sokolské, místostarostka Světového svazu sokolstva. V olympijském hnutí se stala členkou pléna Českého olympijského výboru, v současnosti je úřadující místopředsedkyně regionálního klubu olympioniků.

Mezilidské vztahy

František Fráňa (nar. 1938) – za přínos společnosti celoživotní výchovou dětí a mladých. Původním povoláním konstruktér zdravotnických přístrojů, v roce 1969 tajně vysvěcen jako katolický kněz; režimem sledován, pracoval s mládeží 20 let v utajení. Jeho doménou je celoživotní práce s dětmi a mladými. Za bývalého režimu pod hlavičkou rekreačního družstva, po roce 1989 v jím zřízeném občanském sdružení Středisko Radost vychovává a vede tisíce mladých lidí. Tito jsou dnes často aktivními občany společnosti. V posledních letech prochází letními tábory tohoto střediska každoročně na 450 dětí a 200 dospělých.

Osobnosti, jejichž život a jednání výrazným způsobem reprezentuje Jihomoravský kraj a přispívá k jeho věhlasu a dobrému jménu

Ing. Bohumil Lošťák (nar. 1921) – lesák, ekolog, fotograf, spisovatel, básník a recesista. Navržen za významnou a mimořádnou péči o přírodu v lužních lesích na Břeclavsku. Spoluzakladatel tvrdonických národopisných slavností. Na Vysoké škole zemědělské řídil myslivecký výukový areál Lednice – Valtice spadající pod lesnickou fakultu. V roce 1982 vydal knihu věnovanou lužní krajině na Břeclavsku Zelená perla.