20. 8. 2008 Moravské kraje míří do Ruska

Uskuteční se Moravský den v Petrohradě

 

 

V areálu Press centra brněnského výstaviště se 20. srpna uskutečnila tisková konferenci u příležitosti konání Moravského dne v Sankt Petěrburgu v Rusku. Zástupci Jihomoravského kraje, Zlínského kraje a Olomouckého kraje informovali o společné prezentaci turistického potenciálu těchto tří moravských krajů a workshopu podnikatelských firem.

Úvod  tiskové konference obstarala ukázka módní přehlídky návrhářky Zuzany Machorkové, která se rovněž se svými modely představí 30. září na Moravském dnu v Sankt Petěrburku.

 Prezentace nazvaná „Moravský den v Sankt Petěrburgu“, která se uskuteční 30. září 2008, bude zaměřená především na produkt Moravská jantarová stezka. Tento turistický produkt je nabídkou toho nejlepšího, co lze na území mezi Vídní a Krakovem najít a poznat. Jedná se o konkrétní nabídku programů, kterou sestavil Zlínský kraj a v loňském roce uvedl na trh. Zahrnuje putování za sedmi památkami UNESCO po celé Moravě, lázeňské pobyty, putování za vínem a pivem či zimní dovolenou.

Představení moravských krajů navazuje na podobnou akci z loňského října, kdy se v Petrohradu představil Zlínský kraj. Místem konání prezentace je sídlo Generálního konzulátu v Petrohradu. Právě generální konzul Lubor Bartoš přišel s nabídkou uspořádat další prezentaci moravských krajů zaměřenou na cestovní ruch a obchodní příležitosti mezi Moravou a Ruskem. Generální konzulát pozve na akci až 300 firem. Rusové totiž mají o Moravu zájem. Znají dobře Prahu a Karlovy Vary, chtějí však poznat i další destinace v České republice, chtějí objevovat nová místa a cestovat. Ročně například generální konzulát v Petrohradě vydá 70 tisíc víz a z toho osmdesát procent turistických.

Program Moravského dne v Sankt Petěrburgu je naplánován na celý den. V dopoledních hodinách se uskuteční workshop v podobě podnikatelského setkání moravských firem a jejich ruských obchodních protějšků z Petrohradu a Leningradské oblasti. Odpoledne bude navazovat prezentace potenciálu cestovního ruchu tří moravských krajů – Jihomoravského, Olomouckého a Zlínského. K této příležitosti vyjde prezentační DVD. Vše vyvrcholí slavnostním večerem s módní přehlídkou moravské výtvarnice Zuzany Machorkové a designera obuvi Pavla Zapletala.

Cestu do Petrohradu organizují Jihomoravský, Zlínský a Olomoucký kraj s Centrálami cestovního ruchu Jižní a Východní Moravy. Přípravy začaly před čtyřmi měsíci. Celkem se do Ruska vypraví 36 osob - představitelé krajů, centrál cestovního ruchu a soukromých společností (např. lázně, letiště, sklárny). Pojedou i hudebníci, kteří vystoupí v rámci doprovodného programu. Každý ze tří zúčastněných krajů přispěl na cestu částkou 250 tisíc korun, dalších 270 tisíc korun poskytlo Ministerstvo zahraničních věcí České republiky. Podnikatelé si hradí cestu a pobyt sami.