Informace č.j. JMK 65301/2008

Krajský úřad Jihomoravského kraje

Odbor územního plánování a stavebního řádu Krajského úřadu

Žerotínovo nám. 3/5, 601 82 Brno

___________________________________________________________________________

           

 

                                                                                

 

Váš dopis zn./ze dne       Č.j                             SpZn.                                        Vyřizuje/linka                  Brno:
                                       JMK 65301/2008    S-JMK 65301/2008/OÚPSŘ     JUDr. Kuzmová/1386     30. 5. 2008

             

      

 

Odpověď na žádost o informace dle zákona č. 106/1999 Sb. – účast Ing. arch. Hamrlové na jednání valné hromady Sdružení pro výstavbu R43 dne 5. 11. 2007 v Blansku

 

 

            Dne 19. 5. 2008 obdržel Krajský úřad Jihomoravského kraje (dále jen „KrÚ“) Vaši elektronickou žádost nazvanou „Žádost o informace podle zákona 106/99 – účast ing. arch. Hamrlové na jednání valné hromady Sdružení pro výstavbu R43 dne 5. 11. 2007 v Blansku“, adresovanou Radě . V této žádosti, vedené pod SpZn.: S-JMK 65301/2008 OÚPSŘ ve smyslu příslušných ustanovení zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „InfZ“), požadujete:

a)      sdělit jmenovitě, kdo a kdy a jakým způsobem dal Ing. arch. Hamrlové příkaz zúčastnit se předmětného jednání občanského sdružení „Sdružení pro výstavbu R43“,

b)      předat kopie dokladu, které dokládají jmenovitě kdo a kdy a jakým způsobem dal Ing. arch. Hamrlové příkaz se zúčastnit předmětného jednání výše uvedeného občanského sdružení,

c)      předat kopie dokumentu, kterými ve smyslu para 66 zákona o krajích Rada uložila krajskému úřadu úkol se zúčastnit předmětných jednání s občanským sdružením,

d)      předat kopii z deníku jízd nebo jiného dokumentu, kde je doloženo, kterým služebním autem byla vykonána předmětná služební cesta a kdo auto řídil,

e)      předat průvodku elektronické pošty, kterou používá podatelna JMK a kterou bude toto podání předáno Radě Jihomoravského kraje,

f)        předat výpis ze systému GINIS, který doloží, jak toto podání bylo v rámci JMK předáváno (dále jen „žádost“).

 

K Vaší žádosti sdělujeme v souladu s ustanovením § 14 odst. 5 písm. d) InfZ následující:

 

K bodům a) a b) žádosti uvádíme, že Ing. arch. Hamrlová byla o účast na předmětném jednání požádána občanským sdružením „Sdružení pro výstavbu R43“. Pracovní cesta byla schválena ředitelem KrÚ, resp. jeho zástupcem, jemuž byl v souladu s interním normativním aktem KrÚ č. 14/INA- KrÚ „Pracovní cesty a cestovní náhrady“ předložen vyplněný formulář cestovního příkazu ke schválení a k povolení cesty. Kopii tohoto cestovního příkazu jste již obdrželi jako přílohu sdělení KrÚ č.j. JMK 17335/2008 ze dne 15. 2. 2008. Kopii tohoto sdělení bez příloh Vám pro lepší orientaci v poskytnutých informacích znovu v příloze zasíláme.

 

K bodu c) žádosti sdělujeme, že Ing. arch. Eva Hamrlová na předmětném jednání vystoupila za JMK s prezentací s názvem „R43 a územně plánovací dokumentace, kdy podala výklad ke stávajícímu ÚP VÚC BSRA a k Zásadám územního rozvoje podle zákona               č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, ve znění pozdějších předpisů. Při řešení stížností na způsob vyřízení předchozích žádostí o informace vztahující se k této problematice Ministerstvo vnitra ve svém rozhodnutí č.j. ODK-3007/2-2007 ze dne 7. 1. 2008 uvedlo cit.: „V posuzované věci se požadované informace týkaly možné participace Jihomoravského kraje na činnosti občanského sdružení, založeného k podpoře výstavby rychlostní komunikace R43. Podle názoru MV ČR by případná účast kraje na činnosti této právnické osoby spadala do jeho samostatné působnosti, neboť kraj zde nevykonával (a to ani potencionálně) žádný úsek svěření státní správy.“ Již ve sdělení KrÚ č.j. JMK 17335/2008 ze dne 15. 2. 2008 jste byl informován o tom, že podle Organizačního řádu KrÚ vykonává KrÚ jak činnosti spadající do přenesené působnosti, tak i činnosti spadající do samostatné působnosti – viz www.kr-jihomoravsky.cz, krajský úřad, organizační řád, článek 6 Společné úkoly zabezpečované odbory úřadu, obecné působnosti odborů související se zabezpečením úkolů úřadu, kam mj. patří i náplň činnosti Ing. arch. Hamrlové na předmětném jednání, tedy poskytování informací veřejnosti dle platných právních předpisů, jak v samostatné, tak i přenesené působnosti. Z výše uvedeného důvodu Rada Jihomoravského kraje úkol zúčastnit se předmětného jednání KrÚ speciálně neukládala. Vámi požadované informace, tedy kopii dokumentu, kterými ve smyslu § 66 zákona o krajích Rada Jihomoravského kraje uložila KrÚ úkol se zúčastnit předmětných jednání s občanským sdružením, tak nelze poskytnout z důvodu jejich neexistence. K problematice dodáváme, že Ing. arch. Hamrlová na jednání nezastupovala volené zástupce kraje.

 

K bodu d) žádosti sdělujeme, že je pro Vás nachystána k předání kopie z deníku jízd, kde je doloženo, kterým služebním autem byla vykonána předmětná služební cesta a kdo auto řídil.

 

K bodu e) žádosti odkazujeme na závěr Ministerstva vnitra, podle něhož obdrží-li kraj žádost o poskytnutí informací ze samostatné působnosti, pak – lhostejno, kterému orgánu kraje žádost adresována – je třeba za povinný subjekt  považovat kraj a nikoli jeho jednotlivé orgány. Tuto žádost bude tak zpravidla vyřizovat s ohledem na § 94 odst. 1 zákona o krajích krajský úřad, neboť svou podstatou jde o rozhodování o právech a povinnostech fyzických a právnických osob - InfZ jako zvláštní zákon upravuje specifický proces a specifickým způsobem též reguluje využití správního řádu (rozhodnutí Ministerstva vnitra č.j. ODK-2688-1/2-2007 ze dne 27. 11. 2007, č.j. ODK-2687-1/2-2007 ze dne 27. 11. 2007, přípis Ministerstva vnitra č.j. MV-5514/2/ODK-2008 ze dne 30. 1. 2008). S ohledem na výše uvedené zodpovídá Vaši žádost o informace přímo KrÚ, nikoliv Vámi oslovená Rada Jihomoravského kraje, neboť z výše uvedeného vyplývá, že předmětná problematika nebyla vůbec v Radě Jihomoravského kraje řešena. Vámi požadované informace, tedy průvodku elektronické pošty, kterou používá podatelna JMK a kterou bude toto podání JMK předáno Radě JMK, tak nelze poskytnout z důvodu jejich neexistence.

 

K bodu f) žádosti uvádíme, že je pro Vás nachystána k předání kopie výpisu ze systému GINIS, dokládající, jak byla Vaše žádost o informace ze dne 17. 5. 2008 v rámci JMK předáváno.

 

 

S pozdravem

 

 

 

 

 

 

                                                                                            Ing. arch. Eva Hamrlová

                                                                                                            vedoucí odboru

 

 

                 DIČ                   Telefon              Fax                   E-mail                                                   internet
70888337     CZ70888337      541651111      541651369        posta@kr-jihomoravsky.cz    www.kr-jihomoravsky.cz