Rýsuje se další spolupráce mezi krajem a Mendelovou univerzitou

Jihomoravský kraj chce rozšířit spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně. Obě strany se dnes dohodly na několika projektech. Podle hejtmana Jana Grolicha mohou univerzitní odborníci pomoct a poradit například při vyhodnocování projektů na udržování vody v krajině, ochraně stromových alejí nebo plánování sítě cyklostezek.

Hejtman Jan Grolich vítá spolupráci s brněnskými univerzitami. Po dnešním dvouhodinovém jednání s rektorkou MENDELU Danuší Nerudovou nastínil několik společných témat, na kterých se dá spolupracovat.
„Dnešní setkání vnímám v symbolické rovině v rozšíření spolupráce. Je tu spousta konkrétních projektů, kde jsme schopni od zítřka spolupracovat a vzájemně v tom spatřujeme přínos," uvedl Grolich.
Například v příštím roce se uskuteční odborná konference k výročí 200 let od narození J. G. Mendela a kraj by ji měl zaštítit. Dále Jihomoravský kraj vypsal i dotační program na zadržování vody v krajině, i tady se mohou hodit rady expertů z MENDELU.
Tady bychom chtěli, aby nám je MENDELU věcně oponovala a pomohla nám při vyhlašování nejlepších projektů," sdělil hejtman.
Odborníci MENDELU se budou do budoucna podílet na pasportizaci alejí kolem silnic, aby se v připravovaných krajských projektech zohlednily vzácné stromy a aleje. Významnou pozici zastanou i v adaptaci jihomoravských zemědělců na klimatickou změnu.
Vzhledem k zaměření naší univerzity, která se primárně věnuje zemědělství a lesnictví, jsme hovořili o tom, že region jižní Moravy bude čelit obrovské výzvě při změně klimatu. Naše univerzita by měla hrát zásadní roli při pomoci zemědělcům změnit jejich techniky hospodaření tak, aby v nových podmínkách mohli úspěšně hospodařit," uvedla Danuše Nerudová.