Na jižní Moravě se chystá očkování klientů chráněného bydlení, terénních pracovníků a DPS

I přes dynamicky se měnící stav zásob vakcín proti nemoci Covid-19, které centrálně distribuuje stát, Jihomoravský kraj pokračuje ve svém záměru proočkovat jak klienty chráněného bydlení, tak pracovníky v terénních službách, kteří pečují o klienty přímo v jejich domácnostech.

„Považuji za důležité nyní naočkovat bezmála tisícovku pečovatelů a pečovatelek napříč regionem, kteří jsou denodenním v kontaktu se seniory a seniorkami a také klienty chráněného bydlení, kterých je cca 400,“ uvedla Jana Leitnerová, radní pro sociální oblast.

V těchto dnech do kraje dorazila první část vakcíny Moderna, její rozdělování probíhá ve spolupráci s krajským koordinátorem očkování. Poputuje především k mobilním týmům krajských nemocnic, které jsou připraveny okamžitě vyjet a očkovat zájemce.

„Samostatnou kapitolou bude očkování seniorů a seniorek v domovech s pečovatelskou službou (DPS). Ty sice nejsou sociální službou, žije tam ale velký počet lidí v rizikové skupině. V kraji je 150 DPS a očkování v nich se bude týkat zhruba 5000 klientů. Z hlediska logistiky a koordinace se jedná o náročnou akci, kterou velmi důkladně plánujeme. Každou minutu totiž potřebujeme využít co nejefektivněji právě na samotné očkování,“ dodala k dalšímu postupu Leitnerová.

Dům s pečovatelskou službou je určen pro osoby v důchodovém věku či osoby, které jsou plně invalidní a potřebují pečovatelskou službu. DPS zpravidla zřizují jednotlivé obce a jejich klienti mají s obcemi sjednanou řádnou nájemní smlouvu.

„Domy s pečovatelskou službou nespadají pod registrovanou sociální službu kraje. I přes to v nich kraj očkování chce zorganizovat kvůli rychlosti a pohodlí klientů, vedení kraje je ohledně toho i v kontaktu se starosty a starostkami,“ uzavřela Leitnerová.