Nové autobusy v novém stylu: snadno poznáte, že cestujete v Jihomoravském kraji

Zhruba od května omladí vozový park regionu 50 nových autobusů, první z nich dnes (1. 2. 2021) zástupci kraje, výrobců a dopravců představili veřejnosti. Během roku kraj objedná dalších jedenapadesát vozidel.

Když se na zastávce sjedou autobusy z různých koutů jižní Moravy, často to tam vypadá ve stylu ´každý pes jiná ves´. Je škoda, že lidé často ani nevědí, co pro ně vlastně Jihomoravský kraj všechno dělá. A tohle je jedna z cest, jak to změnit – sjednotili jsme barvy a loga tak, aby časem všichni cestující věděli, že autobusy, ve kterých právě sedí, financuje Jihomoravský kraj,“ představil vozidla hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Nové autobusy jsou v souladu s novým vizuálním stylem Jihomoravského kraje - natřené červenou a bílou barvou s modrým logem, v dolní části vozidel je druhá z barev - stříbřitě šedá.

Aktuálně mají objednávky na dodávku nových autobusů uzavřeny 3 dopravci – ČSAD Kyjov (do konce dubna celkem 22 autobusů IVECO), BDS-BUS (do dubna 13 autobusů IVECO) a ČSAD Hodonín (15 autobusů SOR). Společnost ČSAD Ústí nad Orlicí pak brzy uzavře objednávku pro oblast Blanenska na dalších 51 autobusů SETRA a 4 hybridní autobusy Mercedes BENZ, které by měly na linkách IDS JMK začít jezdit od 1. října. Vozový park se bude obměňovat postupně.

Cílem Jihomoravského kraje je provozovat veřejnou dopravu v kraji co nejefektivnějším způsobem. Pokud jsou starší vozidla stále funkční, mohou je dopravci dále využívat. Mnozí dopravci se přesto k obnově vozového parku rozhodli dobrovolně, vycházelo to jako ekonomičtější řešení,“ sdělil Jiří Crha, radní pro dopravu.

Vedení Jihomoravského kraje odhaduje, že se v nejbližších letech podaří obnovit až třetinu vozového parku, což je víc jak 200 autobusů. Všechny by měly být nízkopodlažní a moderně vybavené.

„Nově dodávaná vozidla jsou povinně vybavena silnou klimatizací a disponují zvětšeným prostorem pro umístění dětských kočárků a vozíků pro invalidy. Jihomoravský kraj rovněž z důvodu zvýšení bezpečnosti provozu a ochrany řidičů proti nakažlivým chorobám požadoval vybavení nových autobusů kabinou řidiče. Jako ochrana před chladem i před letními vedry budou sloužit zdvojená zatmavená okna, ta budou v IDS JMK novinkou,“ uvedl ředitel KORDIS JMK Jiří Horský.