Víc než polovina zájemců v jihomoravských domovech pro seniory už dostala vakcínu

V rámci první vlny vakcinace proti COVID-19 v pobytových sociálních službách bylo v Jihomoravském kraji ke dnešku (20. 1. 2021) naočkováno téměř 4 tisíce osob, víc než stovka osob byla již očkována podruhé. Očkování podstupují jak klienti, tak pracovníci.

„Díky dvěma špičkovým mobilním očkovacím týmům z fakultních nemocnic, a také díky posile z některých krajských nemocnic, jsme dokázali ve velmi krátkém čase naočkovat přes 3,5 tisíce klientů a zaměstnanců v pobytových sociálních zařízeních v kraji. Dle plánu, který nyní máme, by příští pátek měl být dokončen cyklus první vlny a zároveň již bude rozběhnuto podávání druhé dávky,“ uvedla radní pro sociální oblast Jana Leitnerová. Půjde-li vše podle plánu, do konce února by měli všichni dostat obě dávky.

Mobilní týmy z FN Brno a FNUSA pracují ve spolupráci s hasiči a zdravotnickým personálem v konkrétních zařízeních. Díky profesionální spolupráci týdně naočkují asi 2000 osob.

„Jakmile se nám podaří proočkovat sociální zařízení, umím si představit, že bychom mobilní týmy využili také pro individuálního očkování prioritních skupin z kategorie I.A a I.B, například imobilních seniorů, pro které je cesta za očkováním náročná. Vše bude záležet na dalším jednání. Za důležité také považuji, abychom co nejdříve začali očkovat také sociální pracovníky a pracovnice z terénu, kteří o vakcínu projevili velký zájem,“ doplnila Leitnerová k plánům na další využití mobilních týmů a potřebu vakcinace v sociálních službách.

Administrativu spojenou s očkováním klientů a pracovníků zajišťují pracovníci jednotlivých zařízení. Ke dnešnímu dni nejsou hlášeny žádné závažné reakce na očkování.