Sál v Břeclavi, zimní stadion v Hodoníně, bývalá banka v Kyjově – Jihomoravský kraj řeší regionální očkovací centra

Fungovat začnou od března, denně v každém z nich naočkují až tisícovku lidí.

Břeclav pro očkovací centrum vybrala sál v takzvaném Domě školství. Prostory v centru patří městu, za budovou je velké parkoviště a nedaleko zastávka hromadné dopravy. Hejtman Jan Grolich dnes (15. 1. 2021) budoucí očkovací centrum navštívil. Předpokládá, že by mělo denně odbavit přibližně 600 lidí, v případě potřeby by mělo být možné tuto kapacitu zvýšit až na 1000 lidí za den.

„Břeclav zareagovala velmi rychle. Teď tady probíhají stavební úpravy, nejpozději do konce února jsme tady očkovací centrum schopni bez problémů zařídit,“ upřesnil Jan Grolich.

Další centrum vznikne v Hodoníně. Na místě, kde obvykle bruslí hokejisté, je vhodné zázemí (tedy i toalety či přístup k internetu) a dost místa pro podobný počet očkovaných, jako v Břeclavi. Zimní stadion bude pro tyto potřeby pochopitelně bez ledu, vytopený na 22-23 stupňů.

„Je to velký prostor s velkým vchodem i východem, což je ideální. Jsme schopni se tu dostat na obrovská čísla,“ konstatoval při návštěvě Hodonína hejtman Grolich.

Doplnil, že podle zkušeností z brněnského očkovacího centra v záložní nemocnici na výstavišti je k naočkování 600 lidí za den zapotřebí čtyř lékařů a tří zdravotních sester, při zvýšení počtu o dva lékaře a jednu sestru pak kapacita stoupá právě na 1000 naočkovaných za den. "Bude třeba samozřejmě i personál administrativní, ale ten seženeme," dodal hejtman.

V Kyjově si Jan Grolich na závěr cesty po regionu prohlédl i další možné očkovací centrum. Přestože není Kyjov okresním městem, je důležitým regionálním centrem. Tady město nabídlo prostory bývalé banky nedaleko radnice. Podle hejtmana by ale bylo vhodnější Městské kulturní středisko. Tam by bylo možné naočkovat, podobně jako v Hodoníně a Břeclavi, stovky lidí denně. Vše ale taky záleží na počtu vakcín, které Jihomoravský kraj v příštích měsících dostane.

Při budování očkovacích center se hodlá hejtman Jan Grolich inspirovat zkušenostmi z provozu velkokapacitního centra na Brněnském výstavišti. S organizací a logistikou pomůžou taky odborníci z VUT a Masarykovy univerzity. K administrativě a další pomoci se už hlásí i další dobrovolníci.

foto JMK