Jižní Morava je na očkování připravena

Jihomoravský kraj je na zahájení očkování proti COVID-19 připraven. V sobotu 26. prosince doputuje do fakultních nemocnic prvních 5000 dávek, které dostanou primárně zdravotničtí pracovníci. V následujících týdnech by se mělo na jih Moravy dostat dalších deset tisíc vakcín.

“V první fázi budou očkováni především zdravotníci, členové IZS, zařízení sociálních služeb a ti nejohroženější, tedy senioři. Na veřejnost by se mělo očkování dostat až v průběhu února. Vše se může ještě mírně změnit v závislosti od zítřejšího dne, kdy by měla vláda vystoupit s aktualizovanou očkovací strategií,“ uvedl po jednání krizového štábu hejtman Grolich.

Do Fakultní nemocnice Brno přijde z první zásilky 3000 kusů vakcín a do Fakultní nemocnice u svaté Anny 2000 kusů, odtud se budou dále distribuovat do dalších nemocnic v kraji.

“Chceme využít záložní nemocnici na brněnském výstavišti jako velké očkovací centrum. Řešíme konkrétní podmínky včetně financování. Myslím, že by bylo vhodné, aby se na něm podílel i stát,” dodává Grolich. Nejdříve by mělo centrum sloužit v lednu pro očkování integrovaného záchranného systému a poté veřejnosti.

Na úterním krizovém štábu byl také ustanoven úzký očkovací tým. Ten bude složený ze zástupců fakultních nemocnic, krajských nemocnic, pracovníků krajského úřadu a povede ho přednosta kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno prof. Petr Husa.