Jihomoravský kraj usnadňuje cestování rodinám s malými dětmi

Cestující s kočárkem s platnou jízdenkou se od 1. 1. 2021 nebudou muset v regionálních autobusech prokazovat řidiči a budou moci rovnou nastoupit do prostoru vyhrazeného pro kočárek. Jedním z cílů nového vedení Jihomoravského kraje je podporovat mladé rodiny. Proto se Jihomoravský kraj rozhodl vyhovět žádostem rodičů cestujících v autobusech IDS JMK s malými dětmi v kočárcích a umožnil jim s platným jízdním dokladem nástup do regionálních autobusů bez nutnosti se jím nejprve prokázat řidiči.

Společnost KORDIS JMK, která je za tvorbu Tarifu a Smluvních přepravních podmínek IDS JMK zodpovědná, tak k 1. 1. 2021 upraví smluvní přepravní podmínky. Cestující s kočárkem bez platného jízdního dokladu budou postupovat stejně jako dosud. Počkají co nejblíže prvním dveřím autobusu. Řidič jim umožní přednostní nákup dokladu. Oni pak odejdou ke druhým dveřím, které jim řidič otevře pro nástup. Úprava pravidel je možná díky nedávnému zavedení nového eshopu IDS JMK či již řadu let fungující aplikace POSEIDON. V obou aplikacích lze kupovat jednorázové jízdenky předem a bez kontaktu s řidičem.

„Pro všechny cestující s dítětem v kočárku je nejlepší si jízdenku koupit předem. Úplně nejvýhodnějším řešením je však roční přenosná jízdenka pro doprovod dítěte do 3 let, která vyjde na 2400 korun a umožňuje neomezené cestování po celém kraji komukoli, kdo dítě doprovází. Může se tak střídat třeba babička a maminka. Jediným omezením je čas - tato jízdenka nyní z kapacitních důvodů neumožňuje cesty v pracovní dny do 8 hodin ráno. I to zvažujeme do budoucna změnit, řešením by například mohla být možnost rezervace místa pro kočárek nebo pro vozíčkáře,“ uvedl krajský radní pro dopravu Jiří Crha.

Jízdenku koupíte na https://eshop.idsjmk.cz/ .