Nejlepší města a obce Jihomoravského kraje obdrží Elektrooskary

Nejlepší města a obce Jihomoravského kraje obdrží Elektrooskary

tisková zpráva (pdf) 

 

Nejlepší výsledky ve sběru elektroodpadu v rámci Jihomoravského kraje za období říjen 2019–září 2020 vyhodnotil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin. Nejaktivnější města a obce získávají ocenění v podobě sošky Elektrooskara a šeku s finanční odměnou ve výši 20 000 korun.

„Ocenění se udělují na základě Dohody o spolupráci při řešení projektu Intenzifikace zpětného odběru elektrozařízení a odděleného sběru elektroodpadu v Jihomoravském kraji,“ připomíná Jan Marxt ze zákaznického oddělení Elektrowin a.s.

Borkovany jsou skokanem roku

V kategorii obcí do 2 500 obyvatel s největším procentním nárůstem elektrospotřebičů za hodnocené období bezkonkurenčně zvítězily Borkovany z okresu Břeclav. Zdejších 838 obyvatel shromáždilo 3,7 tuny spotřebičů, což ve srovnání s 0,3 tunami za říjen 2018 až září 2019 představuje nárůst o 1278 %.

„Jen letos v květnu odevzdali Borkovanští k recyklaci 35 lednic o celkové hmotnosti 2,35 tuny,“ chválí Jan Marxt.

V Zastávce zopakovali úspěch

Mezi obcemi v kategorii od 2 501 do 9 999 obyvatel dosáhla největšího meziročního procentního nárůstu ve sběru elektrospotřebičů Zastávka u Brna. Ze tří tun v období říjen 2018 - září 2019 dokázala o rok později zvednout laťku na 8,8 tuny. „To znamená nárůst o 194 procent,“ upřesňuje Marxt.

Michal Jurda, externí poradce Elektrowinu pro Jihomoravský kraj, připomíná, že Zastávka u Brna nezískává finanční odměnu za sběr elektra poprvé.

„Obec čerpala už v roce 2016 prostředky z motivačního programu Elektrowinu, využila je na výstavbu přístřešku na spotřebiče ve svém sběrném dvoře,“ podotýká Jurda.

Boskovice získávají sošku podruhé

O 42 % pak dokázali mezi říjnem 2019 a zářím 2020 zvýšit sběr starého elektra v Boskovicích v okrese Blansko. „Byl to nejlepší výsledek mezi městy nad 10 000 obyvatel,“ konstatuje Marxt. Znamená to zvýšení objemu sběru na 55 tun z 38,6 za předchozí období.

Boskovice získaly Elektrooskara už v roce 2017. Podle Michala Jurdy navíc od roku 2019 vykazují extrémní nárůst odevzdaných velkých spotřebičů, jako jsou pračky, myčky nebo sporáky.

Vzhledem k opatřením proti šíření onemocnění Covid-19 letos nedoprovází předávání ocenění slavnostní ceremoniál, jako tomu bylo v uplynulých letech. Zástupce Elektrowinu jim tlumočí blahopřání při osobní návštěvě.

 

               


ELEKTROWIN a.s. je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Dne 25. 5. 2005 jej založili největší výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Zaměřuje se na chladicí zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Za rok 2019 bylo sesbíráno 45 154 tun elektra. Více informací naleznete na www.elektrowin.cz.