Slavnostní finále 14. ročníku literární soutěže Skrytá paměť Moravy

Vítězky 14. ročníku soutěže Skrytá paměť Moravy - Ema Veverková a Eliška Mostecká - si spolu s dalšími finalisty převzaly v prostorách Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě ceny za své příběhy na téma letošního ročníku „Sítě“. Ocenění nejlepším účastníkům oblíbené literární soutěže předal krajský radní pro oblast kultury a památkové péče Tomáš Soukal. Pořadatelem soutěže je Jihomoravský kraj a Muzeum Brněnska - Památník písemnictví na Moravě.

Téma „Sítě“ zaujalo 210 soutěžících z celé České republiky, podmínkám soutěže vyhovělo 206 přihlášených, jejichž texty na jaře hodnotila odborná porota ve složení Olga Jeřábková, Romana Macháčková, Tomáš Jeřábek, Libor Kalina a Richard Skolek. Oceněné povídky byly publikovány ve sborníku Skrytá paměť Moravy, který letos poprvé vychází samostatně a nikoli jako příloha sborníku Muzea Brněnska. V plném znění jsou letošní nejlepší příspěvky zveřejněny také na webových stránkách Muzea Brněnska. V závěru slavnostního odpoledne radní Tomáš Soukal vyhlásil jubilejní 15. ročník Skryté paměti Moravy.

Nové téma Skryté paměti Moravy reaguje na aktuální společenskou situaci a nabízí mladým autorům téma „Život v době korony“. Uzávěrka soutěžních prací je 31. března 2021. Soutěžící mohou zachytit svou osobní zkušenost s životem v nouzovém stavu nebo napsat smyšlený příběh těmito událostmi inspirovaný. Do soutěže se mohou přihlásit zájemci ve věku 11 až 19 let.

Soutěž je rozdělena do dvou kategorií, na které jsou kladeny rozdílné požadavky co do formy a rozsahu soutěžní práce. V I. kategorii, pro děti ve věku 11–15 let, je letos zadáno vyprávění, mládeži ve věku 16–19 let je určena II. kategorie, v níž je požadován žánr povídky. V odborné porotě, jmenované pro 15. ročník Radou Jihomoravského kraje, zasedne opět Olga Jeřábková, Romana Macháčková, Tomáš Jeřábek a Libor Kalina. Spisovatele Richarda Skolka vystřídá od letošního ročníku Anežka Soukupová, skandinavistka a překladatelka.

Autoři tří nejlepších příspěvků v každé kategorii, vybraných odbornou porotou, získají finanční odměnu v hodnotě 1000–6000 Kč dle umístění a jejich práce budou otištěny v literárním sborníku Skrytá paměť Moravy. Statut soutěže Skrytá paměť Moravy, přihlášku do letošního ročníku a aktuální podmínky naleznou zájemci na webových stránkách www.jmk.cz , www.muzeumbrnenska.cz  a na Facebooku.