23. 4. 2008 Hejtmani s předsedy slovenských krajů podepsali společnou deklaraci týkající se dopravní infrastruktury

Společné jednání hejtmanů a županů

 

 

V Brně se ve středu 23. dubna u příležitosti veletrhu Urbis Invest 2008 uskutečnilo historicky třetí společné jednání hejtmanů krajů České republiky s předsedy územních samosprávných celků Slovenska.

Hejtmani s předsedy slovenských krajů jednali o problémech, které mají kraje obou států společné. „Režimy veřejné správy v České republice a na Slovensku se liší, ale existuje spousta problémů, které je nutné řešit stejně nebo obdobně,“ řekl o setkání Petr Bendl, 1. místopředseda Rady Asociace krajů České republiky a hejtman Středočeského kraje. Stěžejním bodem jednání bylo podepsání společné deklarace o dopravní infrastruktuře. Hejtmani se s předsedy slovenských krajů shodli na potřebě vyjádřit jednoznačnou podporu výstavbě a dostavbě dopravní infrastruktury (text Deklarace ZDE.)

Dalším tématem byla i otázka čerpání peněz ze strukturálních fondů. „V jistém ohledu máme s čerpáním evropských peněz více přímých zkušeností, a proto můžeme svým slovenským kolegům doporučit, kterých chyb by se při nastavování systémů měli vyvarovat,“ řekl Stanislav Juránek, hejtman Jihomoravského kraje.

Pozornost hejtmanů a slovenských předsedů se při jednání ale neupínala jen na velké investiční projekty, společně jednali i o posilování mezilidských vztahů na česko-slovenské hranici. Po společném jednání hejtmani a předsedové společně navštívili stánky jednotlivých českých a slovenských krajů zaměřené na investiční příležitosti v jednotlivých územích. Setkání hejtmanů a předsedů slovenských krajů se v posledních letech stává tradicí, obě strany vyjádřily své přání v partnerských jednáních pokračovat i nadále.