JIHOMORAVSKÝ KRAJ POMÁHÁ V BOJI PROTI KYBERZLOČINU

Jihomoravský kraj se prostřednictvím svého Kybernetického operačního centra (KOC) aktivně zapojil do dlouhodobého výzkumného projektu Turris. Díky provozování zapůjčeného zařízení, jež vyvíjí sdružení CZ.NIC., se Jihomoravský kraj přiřadil do sítě sond, díky kterým může toto sdružení udržovat internet v České republice o něco bezpečnější.

Do Projektu Turris se zapojil Jihomoravský kraj před rokem v rámci kampaně Bezpečný router pro státní správu. Zapůjčené zařízení se stalo základem pro testovací prostředí oddělení KOC. Jihomoravský kraj z něj posílá statistická data do centrály CZ.NIC spolu s tisíci uživatelů zařízení Turris z celého světa. Právě díky této činnosti lze denně odhalit stovky útočníků, kteří se snaží ovládnout cizí routery. Hmatatelným produktem projektu Cyber Threat Inteligence je unikátní zařízení Turris Shield určené pro laiky. Od září je Turris Shield v nabídce prodejců IT vybavení.

Podrobné informace naleznete ZDE (docx).

foto JMK

Na obrázku je mapa světa obarvena podle států, z nichž přicházely útoky. Sytost rudé barvy udává četnost útoků z daného státu.