V Bratislavě jednali hejtmani se župany

Problematika eurofondů na programové období 2020 – 2021, zkušenosti českých a moravských krajů s tématikou Integrovaných územních investic (ITI) a jejich implementací v rámci jejich území nebo otázka financování sociálních služeb – to byla ústřední témata jednání představitelů regionů České republiky a Slovenska. Jednání mezi sdružením SK 8 a Radou Asociace krajů ČR (AKČR) se uskutečnilo v pondělí 10. srpna 2020 v historické budově Národní rady Slovenské republiky. Jihomoravský kraj na schůzce zastupoval hejtman Bohumil Šimek.

Hejtmani si spolu se župany vyměnili také své zkušenosti s opatřeními a postupy v oblasti cestovního ruchu v souvislosti s pandemií koronaviru a jejími dopady na toto odvětví. Hovořili též o reformě veřejné správy a samosprávy především s ohledem na letošní parlamentní volby na Slovensku (například o nutnosti větší finanční stability krajů nebo o posílení regionálních kompetencí při správě středních škol apod.).

Sdružení samosprávných krajů SK 8 tvoří všech osm slovenských regionů. Jde o Bratislavský, Trnavský, Nitranský, Trenčínský, Banskobystrický, Žilinský, Prešovský a Košický kraj. Členství v Asociaci krajů ČR má všech 13 regionů České republiky a hlavní město Praha, které je ze zákona současně obcí i regionem.

Sdružení SK 8 bylo založeno v květnu 2006 v Bratislavě, jeho současným předsedou je župan Trnavského samosprávného kraje Jozef Viskupič (podrobnosti o SK 8 zde: http://samospravnekraje.sk/ ). AKČR vznikla v srpnu 2001, jejím vedením je v současnosti pověřen hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (podrobnosti o AKČR zde: http://www.asociacekraju.cz/ ).

foto JMKfoto JMKfoto JMK