Na zámku v Oslavanech otevřeli expozici lapidária

Po třech letech příprav byla ve čtvrtek 25. června 2020 na zámku v Oslavanech oficiálně otevřena expozice lapidária Muzea v Ivančicích. Představuje architektonické fragmenty, náhrobky a další kamenné artefakty z Ivančic a okolí datované od středověku až po 19. století. Novou expozici za Jihomoravský kraj slavnostně otevřel radní pro oblast kultury Tomáš Soukal.

Přípravy k vytvoření expozice lapidária Muzea v Ivančicích započaly již v roce 2017, kdy proběhlo restaurování kamenných předmětů. Roku 2018 byl vypracován architektonický projekt expozice a následující rok se započalo s realizací projektu. Úpravy prostoru pro expozici na zámku v Oslavanech provedlo město Oslavany. „Restaurování kamenných předmětů i vypracování projektu a realizace expozice proběhly s finanční podporou Jihomoravského kraje, celkem se jednalo o částku 1,26 milionu korun,“ řekl radní pro kulturu Jihomoravského kraje Tomáš Soukal.

Zájemci o historii budou moci lapidárium navštívit od soboty 27. června 2020, prohlídky se budou o prázdninách konat denně kromě pondělí v 11, 13 a 15 hodin.

Podrobná tisková zpráva ZDE (docx).

foto JMKfoto JMKfoto JMK