Dny slovanské kultury 2020 zahájí výstavy na Krajském úřadě

V letošním roce se koná v pořadí již 7. ročník mezinárodního festivalu DNY SLOVANSKÉ KULTURY 2020, který opět nabídne propagaci a prezentaci kulturního dědictví UNESCO dvou slovanských zemí, letos Ruské federace a Bosny a Hercegoviny.

Netradiční bude termín konání i forma celého projektu, protože původní květnový termín musel být změněn. Festival se uskuteční ve dnech 3.–10. září v několika městech Zlínského a Jihomoravského kraje. Program festivalu se zaměří na prezentaci několika putovních výstav věnovaných kulturnímu dědictví UNESCO obou zemí. Vernisáže obou výstav proběhnou na konci měsíce června a v rámci zářijového festivalu jej doplní i další větší doprovodné akce. Výstavy po skončení festivalu budou putovat dále po dalších městech.

Dovolujeme si Vás tímto srdečně pozvat na zahájení výstavy kulturního dědictví UNESCO Ruska, které proběhne v pondělí 29. června 2020 od 16:30 hodin ve foyer Krajského úřadu JMK v Brně. Výstava je složena ze dvou částí: první je panelová výstava všech 33 položek světového seznamu UNESCO za Ruskou federaci a druhá část představí kolekce miniatur starodávných ruských krojů z Pskovské oblasti. Součástí vernisáže bude i bohatý program s vystoupením souboru MATRJOŠKA, ruských hudebníků a zpěváků i s ukázkou výroby tradičních ruských dřevěných lžic. Výstava bude přístupna až do 29. července a bude pozvánkou na zářijový mezinárodní festival DNY SLOVANSKÉ KULTURY 2020 v Jihomoravském a Zlínském kraji.

Další výstava, která plynule naváže, vznikla ve spolupráci s velvyslanectvím Bosny a Hercegoviny v ČR a spolkem LASTAVICA. Jedná se o výstavu všech položek na seznamu kulturního dědictví UNESCO Bosny a Hercegoviny. V jednání je zapůjčení artefaktů prezentujících nemateriální dědictví UNESCO i nejvýznamnější položka zapsaná na seznam Paměť světa UNESCO, faksimile slavné Sarajevské Hagady. Výstava se koná u příležitosti světového výročí UNESCO: 150 let od narození slavného bosenského básníka Jovana Dučiče. Výstavu doplní ukázka prací českého architekta Karla Paříka, který v Bosně a Hercegovině a především v Sarajevu postavil 150 budov a vybudoval ze Sarajeva moderní evropské město. Výstava bude ve foyer KrÚ JMK k vidění od 31. července do 20. srpna.
foto JMKfoto JMK