Od úterý začnou jezdit vlaky IDS JMK na Slovensko. Od půlky června se hranice otevřou regionální veřejné dopravě úplně

V návaznosti na obnovení volného pohybu mezi Českem, Slovenskem a Rakouskem začal Jihomoravský kraj a koordinátor Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK), společnost KORDIS JMK, okamžitě jednat s Českými drahami a dalšími partnery doma i v zahraniční o obnovení přeshraniční regionální dopravy. První vlna přijde již v úterý 9. června, kdy budou obnoveny vlakové linky se Slovenskem. V další fázi v polovině června potom začnou jezdit i přeshraniční autobusy a spoje do Rakouska.

„Jsem nesmírně rád, že se situace kolem koronaviru pomalu uklidňuje a díky pozitivnímu vývoji se mohou vracet do normálu i služby IDS JMK, na které jsou naši cestující zvyklí. Obnovení volného pohybu s našimi bezprostředními sousedy je jedním z posledních kroků, díky kterému si budou moci Jihomoravané opět užít všech benefitů našeho integrovaného dopravního systému,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák, a dodal, že: „Díky včasné domluvě s Českými drahami tak můžeme již od 9. června obnovit vlakové spoje se Slovenskem. Konkrétně se bude jednat o linky S53 Břeclav–Lanžhot–Kúty a linku S91 ve směru na Myjavu.“

Další vlna dopravního otevírání hranic přijde v polovině měsíce, tedy 15. června. „K tomuto datu obnovíme přeshraniční autobusovou linku se Slovenskem číslo 910 a zejména pak znovuzprovozníme dopravu mezi jižní Moravou a Rakouskem. Cestující tak budou opět moci využít vlakovou linku IDS JMK Znojmo–Retz i autobus z Hevlína do Laa an der Thaya a ze Znojma přes Vranov nad Dyjí do Drosendorfu,“ shrnul Hanák s tím, že se tímto krokem přeshraniční doprava v rámci IDS JMK vrátí na úroveň před opatřeními proti šíření koronaviru. „Jedinou výjimkou tak zůstane turistická linka Turistbus, spojující jihomoravské a rakouské vinařské obce, která začne jezdit k 1. červenci,“ podotkl náměstek hejtmana.

Přesnější a aktualizované časy odjezdů spojů regionální dopravy i městské dopravy v Brně si pak budou moci cestující nově najít i na mapovém portálu Google Maps, který jim dovolí vyhledat i konkrétní spojení. „Podobné možnosti dlouhodobě nabízíme ve spolupráci se serverem Mapy.cz, zejména zahraniční cestující však využívají spíše Google Maps. Považuji proto za skvělou zprávu, že se společnosti KORDIS JMK a Google podařilo domluvit na vzájemné spolupráci a koordinátor našeho dopravního systému teď bude zajišťovat nahrávání kompletních dat za Jihomoravský kraj pro naše cestující i do této aplikace,“ uzavřel Hanák.