Nové CT v Nemocnici Ivančice umožní lepší vyšetření. Pro pacienty bude šetrnější

Kvalitnější, přesnější a pro pacienta šetrnější vyšetření umožňuje nový skener CT PHILIPS Ingenuity Core, který za 12,8 milionu korun pořídil pro svou příspěvkovou organizaci Nemocnici Ivančice Jihomoravský kraj. Díky modernímu přístroji může Radiodiagnostické oddělení Nemocnice Ivančice nabídnout pacientům celou řadu diagnostických výkonů. Nový přístroj byl uveden do provozu ve čtvrtek 21. května 2020.

Výpočetní tomografie je nedílnou součástí Radiodiagnostického oddělení Nemocnice Ivančice od roku 2008 při frekvenci 15 – 20 pacientů/den. Technicky zastaralé a opotřebované CT nahradí nový a moderní skener PHILIPS Ingenuity Core. Pořizovaný přístroj je určený pro celotělovou obecnou diagnostiku, angiografickou diagnostiku, neurodiagnostiku, vyšetření plic, trávicího traktu a 3D rekonstrukce.

„Vývoj těchto technologií jde neustále rychle dopředu. Věřím, že přístroj bude přínosem jak pro nemocnici, tak i pro pacienty, protože vyšetření budou rychlejší, kvalitnější, stejně jako výsledky z nich,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

„Starý přístroj byl již na hranici životnosti. Nové CT poslouží k pokrytí veškerých klinických potřeb během vyšetření ambulantních, hospitalizovaných nebo urgentních pacientů v nemocnici. Díky snížené radiační dávce a poklesu rizika opakovaných vyšetření budou pacienti mnohem méně zatíženi,“ řekl krajský radní pro oblast zdravotnictví Milan Vojta.

„Tento přístroj umožňuje podrobné zobrazení jednotlivých částí těla v tenkých vrstvách, vytváří 3D obrazy orgánů, jejich chorob. Využívá se při diagnostice široké škály nemocí i pro vedení některých speciálních léčebných výkonů jako zavádění drénů, biopsií, atd. Jeho výhod budou využívat veškerá oddělení našeho zdravotnického zařízení,“ zmínil ředitel Nemocnice Ivančice Jaromír Hrubeš.

CT přístroj byl pořízen na základě veřejné zakázky „Pořízení RTG přístrojů a CT“ v otevřeném řízení v režimu nadlimitní veřejné zakázky. Předmětem veřejné zakázky bylo rovněž zajištění pozáručního servisu skeneru, který se dodavatel zavazuje provádět po dobu 72 měsíců a vyšel přibližně na 9,4 milionu korun.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK