Jihomoravský kraj dostane dotaci na opravu průtahu Slavkovem a silnice z Bohdalic do Nesovic

Jihomoravský kraj je dlouhodobě na špici mezi regiony v čerpání dotací z Integrovaného regionálního operačního programu na opravy silnic II. a III. třídy. Do 91. výzvy tohoto programu aktuálně registroval 7 projektů za více než půl miliardy korun. Zpátky začínají chodit první kladná hodnocení. Zelenou k dotaci přesahující 81 milionů korun dostala oprava průtahu Slavkovem. A schválena byla evropská finanční injekce i pro 1. a 2. stavbu v rámci rekonstrukce silnice mezi Bohdalicemi a Nesovicemi, kde se odhadovaná cena projektu přehoupla přes částku 117 milionů korun.

„Mám ohromnou radost, že se nám daří získávat evropské peníze na opravy silnic na jižní Moravě. Do 91. výzvy IROP jsme registrovali celkem sedm staveb, kromě průtahu Slavkovem a 1. a 2. stavby Bohdalice – Nesovice ještě rekonstrukci průtahu Tetčicemi, výstavbu okružní křižovatky v Tišnově u ulic Riegrova a Černohorská, opravu silnice mezi Křtinami a Březinou, 3. a 4. stavbu u Bohdalice – Nesovice a opravu ulice Jedovnické v Brně,“ vypočetl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák s tím, že první dvě zmíněné stavby již obdržely rozhodnutí o přidělení dotace, u dalších dvou byly schváleno naplnění formálních náležitostí a zbývající tři jsou v průběhu hodnocení nebo na něj ještě čekají.

„V rámci 1. a 2. stavby na silnici mezi Bohdalicemi a Nesovicemi opravíme téměř 4,4 kilometru komunikace včetně jednoho mostu za necelých 118 milionů korun. V případě průtahu Slavkovem u Brna se bude jednat o téměř 3,3 kilometru silnice s odhadovanými náklady téměř 82 milionů korun. Jsem rád, že ve Slavkově tak budou moci práce krásně navázat na opravy silnice I/50, odbočky na Křenovice a výstavby kruhové křižovatky u místní prodejny obchodu Lidl,“ uvedl Hanák a dodal, že o konkrétním datu zahájení akcí je ještě předčasné mluvit. „V případě Slavkova budeme jednat s vedením města, zda stavbu započít ke konci letošního roku, nebo v roce příštím,“ podotkl Hanák.

Jihomoravský kraj již v minulosti uskutečnil s podporou IROP projekty za miliardy korun. „Jen letos takto realizujeme 14 akcí s celkovými náklady přesahujícími miliardu. V řadě případů jde o velmi náročné projekty na více let,“ uzavřel Hanák.