Kraj podpoří v souvislosti s epidemií koronaviru své nemocnice 26 miliony

Rada Jihomoravského kraje se na svém středečním (13. května 2020) zasedání rozhodla finančně podpořit 4 krajské nemocnice – v Ivančicích, Vyškově, Břeclavi a Kyjově – celkovou částkou ve výši 26 milionů korun. Nemocnice se potýkají v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem ohledně nemoci COVID-19 s ekonomickými problémy.

Jak uvedl hejtman Bohumil Šimek, příspěvek na provoz ve výši 8 milionů korun by měl směřovat do Nemocnice Vyškov a také do Nemocnice Ivančice, 5 miliony korun pak kraj podpoří fungování Nemocnice Kyjov a Nemocnice Břeclav. „Tyto příspěvkové organizace se začaly potýkat s tíživou finanční situací, a s tím související platební neschopností. Příčinou je podfinancování úhrad od zdravotních pojišťoven, které trvá již z minulých let. Cash flow organizací se dále zhoršil i vlivem nárůstu mzdových nákladů, které nebyly kompenzovány zvýšenými příjmy od zdravotních pojišťoven a příspěvkové organizace na tato zvýšení musely použít své úspory. V současné době tyto organizace vyčerpaly veškeré rezervy a možnosti snížení nákladů a zvýšení jejich výnosů. Toto je tedy pomoc krajskému zdravotnictvím z našeho rozpočtu, ale stále trvám na tom, že ta primární pomoc by měla přijít systémově ze strany státu. A je to aktuální téma všech hejtmanů pro jednání s vládou. Nelze oddlužit fakultní nemocnice a na krajské nemocnice nemyslet, protože společně tvoří celý zdravotnický systém v regionech,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

Podle radního Milana Vojty je výrazným zásahem do hospodaření nemocnic také současný vyhlášený nouzový stav v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19. „Nemocnicím musíme jako zřizovatel pomoci, ale v letošním roce určitě nepůjde o konečnou částku. Zásadní bude postoj státu a zdravotních pojišťoven. Nemocnice musely vynaložit značné náklady na zvládnutí této situace. Dané náklady jsou zejména platového charakteru, ale zvýšené jsou i náklady na nákup osobních ochranných prostředků, potřebného vybavení, nákladů na úklid, dezinfekci prostor a podobně, stejně tak dodavatelé začali zdražovat služby a dodávky,“ upřesnil radní Vojta.

Konečné slovo bude mít krajské zastupitelstvo, které se sejde 18. května 2020.