Informace z brněnského letiště
Letiště Brno vydalo tiskové prohlášení k rozhodnutí Vlády ČR o prodloužení nouzového stavu a navazující omezení letecké dopravy:
V návaznosti na rozhodnutí Vlády ČR o prodloužení nouzového stavu ze dne 7. 4. 2020, bude i nadále a minimálně do 30. 4. 2020 přerušen provoz pravidelných linek Miláno/Bergamo (2x týdně), Londýn/Stansted (denně) a nařízení se dotkne také nepravidelných sezónních linek do Egypta (Hurghada, Marsa Alam (2x týdně). Letiště zůstává i nadále v provozu. Odbavuje pravidelné i nepravidelné nákladní lety, lety Letecké záchranné služby a Policie ČR a pomocné lety při boji s nákazou COVID-19, vnitrostátní všeobecné letectví a je připraveno k přijmutí případných repatriačních letů, odkloněných letů a nouzových přistání. O dalším vývoji bude Letiště Brno i nadále informovat.
Níže naleznete komentáře k jednotlivým tematickým bodům, které se přímo či nepřímo dotýkají provozu Letiště Brno v době šíření nákazy COVID-19 a vládních nařízení:
Současná nařízení
Letiště Brno – Tuřany má statut mezinárodního veřejného letiště. Opatřeními vlády vydanými k řešení ochrany před koronavirovou nákazou COVID - 19, byla na našem letišti prakticky zde dne na den zastavena veškerá mezinárodní letecká komerční přeprava osob, což znamená naprosto zásadní výpadek příjmů z letecké, tak navazující neletecké činnosti. Situaci a nařízení respektujeme. Rovnice je však jasná. Méně letů = méně výnosů z leteckých i neleteckých činností = provozní ztráty ve vysokých desítkách milionů korun. Všichni nyní bojujeme s větším nepřítelem, než jsou červená čísla, ale už nyní víme, že po dvou provozně úspěšných letech, přijde tvrdý náraz. Nikdo nyní neví, do kdy budou opatření platit, jak dlouho budou uzavřeny hranice pro cestování za prací, turistikou a rekreací a je tedy těžké odhadnout, jak moc nás krize poškodí. Stále nás živí především letní sezóna, která se obvykle rozbíhá již od března. Je jasné, že i kdyby se omezení se začátkem června rozvolnila, dopad na letecký trh bude znatelný, a to celosvětově. Letošní červenec se tak například může stát po loňském, rekordním, úplně nejhorším v historii.
Provoz a zaměstnanci
Chtěli jsme být připraveni na to, aby sezóna proběhla tak, jako každá jiná. A proto jsme už před vládními nařízeními začali s přípravou. Byl zahájen nábor nových pracovníků, hledání sezónních zaměstnanců, nutná školení atd. Pro nás to ve výsledku znamená, že jsme již vynaložili nemalé investice pro zdárné zvládnutí letošní sezóny. Nemohli jsme sázet na to, zda bude slabá, chtěli jsme být připraveni. Pokud k otevření hranic nedojde, byly to zmařené investice.
Přestože je komerční přeprava cestujících na nule, letiště je stále v provozu např. pro nákladní přepravu, lety Letecké záchranné služby a Policie ČR, pro lety všeobecného letectví. I když je tento provoz oproti normálu minimální, musíme zajistit bezpečnost i standardní průběh. Vše je však ovlivněno vládními nařízeními a výnosy z těchto činností nemohou pokrýt ani mzdy zaměstnanců, kteří tento provoz zajišťují. V rámci opatření omezujeme počty a délky směn, řada zaměstnanců zůstává doma. Bedlivě sledujeme vývoj vládních programů na podporu zaměstnanosti tak, abychom nemuseli zbytečně propouštět.
Situace na trhu
V důsledku uzavření evropských hranic a letového prostoru čelí evropská letecká doprava velké krizi. Až na výjimky je letecký park uzemněn a první dopravci hlásí existenční potíže. Po problémy s „MAXy“ a následným nedostatkem provozních kapacit evropských dopravců, ekologické vlně „anti-létání“ a Brexitu, přišla další tvrdá rána. Z krátkodobého hlediska jsou linky přerušeny, ale pro nás je důležitý i dlouhodobý výhled. Nikdo nyní nedokáže říci, jak dlouhé bude přerušení provozu a kdy bude možné opět cestovat přes hranice. Stejně jako po jiných globálních krizích klesne zájem nejen o leteckou dopravu, ale o cestování jako takové obecně. Pro nás to může znamenat, že letní sezóna, která je pro nás stále hlavním zdrojem příjmů, bude počtem odbavených cestujících tou nejhorší v historii. Upřímně, nad budoucností se nyní zároveň vznáší velký červený otazník i velký červený vykřičník!
Ovlivnění v širším kontextu
Pandemie koronaviru je pro nás problém i z důvodu zásadního ovlivnění dlouhodobých jednání o nových pravidelných linkách. Brněnskému letišti se poslední dva roky dařilo. Zvýšený zájem cestujících o cesty z Brna dokazovalo i rekordní léto s 376 tisíci odbavenými cestujícími. Celkově jsme zaznamenali meziroční nárůst 8,5 % na konečných 543 633 cestujících za rok 2019. Společně s Jihomoravským krajem, městem Brnem a partnery jsme pracovali na image Brna i v zahraničí a s Kiwi.com analyzovali data. Na základě naší kontinuální snahy byla dobrá naděje i na nové a dlouhodobější spolupráce. Tato jednání jsou současnou krizí ovlivněna především odkladem finálních rozhodnutí a je velmi pravděpodobné, že pokud potrvá krize déle, budeme začínat znovu od začátku.