Chytrá karanténa se začne od pondělí testovat na jižní Moravě

Veškeré informace o tomto pilotním projektu bude poskytovat Ministerstvo zdravotnictví, nikoliv Jihomoravský kraj nebo Krajská hygienická stanice JMK. Cílem chytré karantény je do tří dnů elektronicky „vytrasovat“ všechny rizikové kontakty nakaženého a co nejrychleji je testovat. Zpětné dohledání toho, kde se nakažený pohyboval a s kým se setkal, bude fungovat na základě mobilních dat od operátorů a jeho platební historie. Podmínkou je, že infikovaný s takovým způsobem mapovaní musí souhlasit. Pokud souhlas nedá, bude probíhat standardní trasování hygieniků, které funguje na bázi rozhovorů.

Pro tento způsob monitoringu není potřeba instalace jakékoliv aplikace. Postačující je, když dá infikovaný souhlas k využití dat ze svého aparátu. O souhlasu nakaženého pak bude informován jeho mobilní operátor a banka. Operátor následně předá data o pohybu nakaženého v posledních dnech před zjištěním nákazy podle lokalizace jeho chytrého telefonu. Totéž učiní jeho banka na základě posledních plateb dotyčného kartou.

Mobilní operátor posléze pošle na příslušnou hygienickou stanici potřebné údaje o pohybu infikovaného a na základě těchto dat vznikne takzvaná vzpomínková interaktivní mapa. Ta nakaženému při následném pohovoru s hygienikem pomůže si rozpomenout, s kým se v zaznamenaném časovém intervalu potkal. Osoba, se kterou nakažený setrval v kontaktu déle než patnáct minut, se bude muset neprodleně dostavit k otestování.

Resort zdravotnictví přislíbil, že získané údaje o poloze nebudou nijak zneužívány - operátoři poté, co předají data hygieně, je musejí smazat. Stejně jako hygienik, který musí po pohovoru s nakaženým smazat lokační údaje nejpozději do šesti hodin.