foto 1 foto 2

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině

Delegace Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem se v neděli 28. července 2019 zúčastnila Slavností bratrství Čechů a Slováků, které se konají pravidelně poslední červencovou neděli na Velké Javořině.

Slavnosti začaly položením kytic u Památníku česko-moravsko-slovenské vzájemnosti na hranici obou států, která prochází právě vrcholem hory. Na slavnosti se sešly tisíce návštěvníků z obou stran hranice, aby si připomněli tradiční setkávání Čechů a Slováků, které má unikátní více než 170letou tradici.
Velká Javořina - nejvyšší vrchol Bílých Karpat (970 m. n. m.) – je tak především symbolem a připomínkou společné historie a přetrvávající soudržnosti. Jedná se o největší událost tohoto druhu na česko-slovenské hranici jak počtem návštěvníků, tak i svou historií a významem.
Zástupci kraje se v neděli setkali také s představiteli Zlínského, Trenčínského a Trnavského kraje i obcí a měst z obou stran společné hranice. Po celý den na Velké Javořině probíhal bohatý kulturní program, vystoupení dechové hudby a folklorních souborů, tradiční jarmark i trh domácích řemeslníků.
Více informací najdete na http://www.velkajavorina.com/  .
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK