Výstava připomíná 210. výročí bitvy u Znojma

Krajem zřizované Jihomoravské muzeum ve Znojmě nabízí u příležitosti 210. výročí bitvy u Znojma, posledního rozhodujícího vítězství císaře Napoleona a poslední bitvy vojenské kariéry arcivévody Karla, výstavu v České republice zcela ojedinělou.

Na znojemském hradě mohou zájemci až do 29. září navštívit sál s mnoha desítkami unikátních autentických předmětů, jejichž prostřednictvím vás osloví doba napoleonských válek, a to způsobem, který nepochybně ocení jak odborníci, tak nejširší veřejnost.

Mezi hlavní cíle programu patří na prvním místě dále přispět k vyvracení zažitého mýtu o bitvě u Znojma, která je v běžném pojetí světových dějin, a i z pohledu mnoha specializovaných historiků, vykládána ve stínu velké bitvy u Wagramu (5. - 6. července 1809) jako nepříliš významná. Přitom právě tato bitva s konečnou platností ukončila válku, a teprve u Znojma byla definitivně poražena od Wagramu v dobrém pořádku ustupující rakouská armáda.

Bitva u Znojma je poslední rozhodující bitvou napoleonských válek, v níž Napoleon zvítězil. Přijďte si její příběh poslechnout přímo od něj na znojemský hrad, do prostor unikátní výstavy věnované 210. výročí bitvy.

Podrobnosti o výstavě naleznou zájemci zde: https://www.muzeumznojmo.cz/Vystavy-Znaim--%7C-Znojmo-1809- .
 

foto JMK