foto 1 foto 2

Ministr životního prostředí jednal o problematice sucha s vedením kraje i obcí

Ministr životního prostředí Richard Brabec zamířil v těchto dnech do Jihomoravského kraje. Dvoudenní návštěvu jižní Moravy ministr zahájil v úterý 2. července 2019 v brněnském sídle krajského úřadu setkáním s vedením kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem a diskusí se zhruba 70 starosty obcí regionu.

Tématem debaty byly především adaptace na změnu klimatu v regionu, dotace rezortu životního prostředí směřované na boj se suchem, na hospodaření s vodou v krajině, na zajištění zdrojů pitné vody v obcích a do modrozelené infrastruktury. V Jihomoravském kraji ministr Brabec následně navštívil v doprovodu krajských radních Víta Rajtšlégra a Taťány Malé několik modelových projektů financovaných i rezortem Ministerstva životního prostředí, které pomáhají v obcích i v krajině bojovat se suchem a adaptovat se na změnu klimatu.

„Téměř 40 % území České republiky je v tomto týdnu ve stavu mimořádného sucha. Nějakým, byť částečným suchem je pak postiženo 90 % našeho území, tedy téměř celá republika. Sucho je jedním z důsledků klimatické změny, která Českou republiku kvůli naší geografické poloze postihuje výrazněji než okolní státy. Abychom naše občany ochránili před dopady změny klimatu, které se projevují především extrémními výkyvy počasí i teplot, musíme se jim umět přizpůsobit. Zajistit musíme nejenom přístup občanů k pitné vodě, ale přizpůsobit musíme i naše hospodaření v krajině,“ uvedl na úterním tiskovém brífinku v úvodu své cesty po Jihomoravském kraji ministr životního prostředí Richard Brabec.

Jak potvrdil hejtman Bohumil Šimek, Jihomoravský kraj se problematikou boje proti následkům sucha intenzivně zabývá. „Zásadním problémem při snaze zmírnit dopady sucha v našem kraji je snížená schopnost moravské krajiny zadržovat vodu. Proto jen za poslední dva roky Jihomoravský kraj finančně podpořil formou dotačního programu Podpora boje proti suchu a na zadržení vody v krajině na území Jihomoravského kraje ve výši 9,5 mil. Kč celkem 47 projektů. Včetně krajského spolufinancování bylo za uvedené období vynaloženo celkem 87,9 mil. Kč a celkový objem na základě realizovaných projektů představuje potenciál více než 467 tisíc m3 zadržené vody v sídlech a krajině. Jednalo se především o projekty revitalizace a výstavby nových malých vodních nádrží a rybníků, tvorby mokřadů, protierozních opatření a přípravy projektových dokumentací. V letošním roce je tento dotační program rozšířen i o následnou péči o zeleň na území Jihomoravského kraje a na projekty je zde vyčleněno celkem 8 milionů korun,“ konstatoval po setkání ministra s vedením radnic a obecních úřadů hejtman Bohumil Šimek.

Podrobná tisková zpráva ZDE (docx, 50,8 kB).
foto JMKfoto JMKfoto JMK