Video z taktického cvičení IZS JMK – Rockový koncert

Taktické cvičení Rockový koncert 2019, které prověřilo činnost Integrovaného záchranného sytému Jihomoravského kraje, se konalo 2. dubna 2019 na brněnském výstavišti.
Cvičení začalo krátce po devatenácté hodině podle předem stanoveného scénáře. Na rockovém koncertu, vyhodnoceném policií jako rizikový a pořádaném na brněnském výstavišti v Pavilonu A-1, došlo k mimořádné události vyvolané zahořením vybavení stánku s občerstvením. Pořadatelská služba ukončila hudební vystoupení a vyzvala účastníky koncertu k poklidnému opuštění prostor koncertní haly. Z počátku byla evakuace prováděna organizovaně, s přibývajícím množstvím kouře valícího se ze zahořeného stánku s občerstvením vznikla panika, při níž se účastníci hudebního vystoupení snažili co nejrychleji opustit koncertní halu. Při panice došlo k následnému zranění osob především jejich pošlapáním a několik jich bylo napadeno nožem. Uklidnit paniku a zorganizovat řízenou evakuaci se podařilo až jednotkám integrovaného záchranného systému. Požár ve stánku s občerstvením se v krátkém čase podařilo lokalizovat a zlikvidovat požární hlídkou, avšak v koncertní hale a přilehlém okolí zůstalo zraněno cca 35 osob, které potřebovaly urgentní ošetření a převoz do zdravotnických zařízení. Při poskytování přednemocniční péče přitom došlo k napadení posádky zdravotnické záchranné služby.
Rozhodčí sledovali mimo jiné spolupráci zasahujících, taktiku i využití technických prostředků. Do cvičení se zapojilo 447 osob ze všech složek Integrovaného záchranného systému a 775 figurantů.
Video z akce můžete zhlédnout zde .