Soutěž Čarovné barvy země zná své vítěze

V areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích byly ve čtvrtek 13. června 2019 vyhlášeny výsledky devátého ročníku výtvarné soutěže Čarovné barvy země. Do žákovské malířské soutěže „Čarovné barvy země“ vyhlášené Jihomoravským krajem a garantované Masarykovým muzeem v Hodoníně – Slovanským hradištěm v Mikulčicích – se zapojilo 380 mladých tvůrců ze 30 přihlášených škol z České i Slovenské republiky.

Předmětem soutěže byly kolektivní malířské práce vytvořené z přírodních jílů a z ostatních přírodních materiálů bez použití syntetických a jiných barev a pojidel. Ceny vítězům předal krajský radní Tomáš Soukal.

Mezi dětmi z mateřských škol (v 1. věkové kategorii) v konkurenci 8 soutěžních prací zvítězili žáci Základní školy a mateřské školy Prušánky z okresu Hodonín s obrazem s názvem Rybník a život kolem. Děti v této kategorii měly za úkol zobrazit téma Svět kolem nás (Naše země).
Ve II. kategorii (7–11 let) na téma: Příběhy z našich dějin (Čas zrodu Velké Moravy) bylo přihlášeno 43 děl a porota jako nejlepší ohodnotila dílo Sjednocování kmenů autorů ze Základní školy Vnorovy, okres Hodonín.
Ve III. kategorii (12–15 let) s tématem Paměť Moravy (Slovanský panteon) soutěžilo 34 obrazů. První příčku obsadila práce autorů Základní školy a mateřské školy Milotice z okresu Hodonín s názvem Slovanský bůh Perun.
Ve IV. kategorii (16–19 let) He megalé Moravia (Osobnost sv. Konstantina) vytvořili studenti 5 děl. První místo obsadila práce Dvanáct zastavení žáků Základní školy a Mateřské školy Žarošice z okresu Hodonín.
V. kategorie (děti 6–30 let speciálních a praktických škol) s tématem Svět našima očima (Jsme tu s vámi rádi) přinesla 9 prací. Vítězem se stal obraz Zvířecí svět autorů ze Základní školy Miroslav, okres Znojmo.

Výstavu kompletní sbírky obrazů letošního ročníku soutěže mohou v této plné sestavě zhlédnout návštěvníci na Slovanském hradišti v Mikulčicích, a to do konce měsíce července. Poté bude výběr zaměřený jednak na oceněné práce, ale také na práce příslušného regionu, putovat do výstavních prostor po celé Moravě až do března příštího roku.