Evropské hry handicapované mládeže zahájeny

Na stadioně v Brně Pod Palackého vrchem byl ve středu 12. června 2019 za účasti hejtmana Bohumila Šimka zahájen osmý ročník Evropských her handicapované mládeže.

Více než 500 dětí ze 17 evropských zemí se zde utká v bocce, atletice, plavání či stolním tenise. Handicapované sportovce čeká také několik novinek. Ve čtvrtek 13. června se například na Moravském náměstí utkají ve slalomu na vozíčku. Na brněnské přehradě si poté zkusí parapaddleboarding.
Letošní Evropské hry handicapované mládeže podpořilo osm krajů České republiky a město Brno. „Jihomoravský kraj podporuje Evropské hry handicapované mládeže od samého začátku a je připraven být partnerem také v následujících letech. Cením si zejména skutečnosti, že Emil Open je nejen o výkonech sportovců v jednotlivých disciplínách, ale umožňuje především setkávání zdravých a handicapovaných sportovců. Vznikají tak nová přátelství a zážitky na celý život,“ uvádí Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje. Kromě Jihomoravského kraje a města Brna akci finančně podporuje hlavní město Praha, Moravskoslezský, Pardubický, Středočeský, Královéhradecký, Ústecký a Jihočeský kraj.

Sportovci se letos utkají ve třech kategoriích – Open, Masters a Mixed. Kategorie Open je určena začínajícím i pokročilým handicapovaným sportovcům. Masters se zúčastní kvalifikování závodníci a v kategorii Mixed si společně zasoutěží handicapovaní i zdraví sportovci. Klání v atletice, plavání, stolním tenise, boccia (sport, který se podobá pétanque a je určený lidem, kteří jsou odkázáni na invalidní vozík) i bocce (podobný jako boccia s tím rozdílem, že je určen i pro sportovce s mentálním postižením) se odehrají na několika brněnských sportovištích. Plavcům poskytne zázemí sportovní areál na Kraví hoře. Nový vodní sport parapaddleboarding, který je vhodný pro většinu lidí s handicapem, se veřejnosti ve světové premiéře představí na brněnské přehradě.

Ve sportovním areálu Vysokého učení technického (VUT) Pod Palackého vrchem o medaile zabojují atleti. Úvodního ceremoniálu se právě na tomto místě zúčastní i paralympijský vítěz Jiří Ježek. Kromě Jiřího Ježka přijedou účastníky Emil Open podpořit i další úspěšní handicapovaní sportovci – paralympijští vítězové Arnošt Petráček, Eva Kacanů, Michaela Balcová či Doris Maderová.

Součástí Emil Open je kromě sportovních aktivit i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit například na benefiční show známého moderátora Jana Krause v brněnském kulturním centru Semilasso.
Osmé Evropské hry handicapované mládeže se uskuteční v Brně od 12. do 16. června 2019, jejich organizátorem je spolek Nadačního fondu Emil – Emilova sportovní, z. s. Hry pomáhá připravovat více než 130 dobrovolníků.

Více na: www.emilopen.cz .
foto JMKfoto JMKfoto JMK