Nová chorvatská velvyslankyně navštívila jižní Moravu

O projektu Chorvatského domu v Jevišovce nebo o spolupráci jižní Moravy s chorvatskými regiony hovořil hejtman Bohumil Šimek s novou velvyslankyní Chorvatské republiky v ČR Ljiljanou Pancirov na setkání 30. května 2019 v Brně.

Jihomoravský kraj má v Chorvatsku navázánu spolupráci hned se dvěma regiony – Zadarskou a Bjelovarsko-bilogorskou župou. „Úspěšně funguje spolupráce v oblasti menšin, kultury nebo školství. Je ovšem potřeba rozpohybovat také spolupráci mezi naší a chorvatskou stranou v oblasti hospodářství,“ konstatoval hejtman Bohumil Šimek.

Čtvrtečního jednání v brněnském sídle krajského úřadu se zúčastnil také předseda Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR Jan Kopřiva, který hejtmana Šimka informoval o vývoji projektu Chorvatského domu v Jevišovce na Břeclavsku, jehož výstavbu organizuje právě sdružení Chorvatů. Chorvatský dům, který bude sloužit mimo jiné také jako muzeum, má být důstojným památníkem v místech, kde po staletí žili. Zároveň bude kulturním centrem, které bude informovat o chorvatské tématice v současnosti.

foto JMKfoto JMK