VIDA! otevírá novou venkovní expozici

Od června nabízí zábavní vědecký park VIDA! o dva a půl tisíc metrů čtverečních chytré zábavy navíc v nové venkovní expozici. Slavnostní otevření se uskutečnilo v úterý 28. května 2019 za účasti hejtmana Bohumila Šimka.

„Nyní si u nás návštěvníci užijí exponáty nejen uvnitř, ale i pod širým nebem. Nová venkovní expozice je místem, kde si můžou hrát, objevovat ale třeba i odpočívat s výhledem na nejkrásnější pavilony brněnského výstaviště,“ řekl ředitel VIDA! Lukáš Richter. Zájemci se mohou těšit třeba na vodní orchestr, světelný hranol, rotující kola nebo obří bublifuk. Venkovní expozice bude za příznivého počasí otevřena po celé léto až do konce září. Projekt se připravoval více než dva roky a vznikl díky účelové dotaci Jihomoravského kraje ve výši 17,1 milionu korun.

Do venkovní expozice VIDA! se návštěvníci dostanou skrze tu vnitřní a najdou zde exponáty na třech tematických ostrůvcích zaměřených na vodu, pohyb a zvuk. „Chtěli jsme, aby se venkovní expozice stala příjemným protipólem k hlučnému prostoru uvnitř. Exponáty jsme vybírali především tak, aby si je mohlo užít víc zájemců najednou, rodina nebo skupina přátel,“ vysvětlil Ondřej Hlouša, manažer expozice VIDA! Podobu venkovní expozice navrhli architekti z brněnského atelieru VIZAGE, zhotovitelem byla společnost Hlavoň CZ.
Dočasně, do konce září, bude součástí venkovní expozice hravá výstava H2Orchestra a dva exponáty výtvarníka a sochaře Viléma Friče ze společnosti Artforest – Bublifuk a Živý obraz. Ve „vodním orchestru“ si může zahrát až padesát zájemců současně a to díky speciálním mechanickým objektům, které vyluzují zvuky vody nebo vodu potřebují, aby hrály. Autorem výstavy je německý hudebník a umělec Michael Bradke z MobilesMusikMusea. „Ve VIDA! jsme Bradkeho exponáty měli už před třemi lety. Z tehdejší výstavy Zvukohraní byli nadšení děti i dospělí. Doufám, že stejný úspěch bude mít i H2Orchestra,“ řekl Hlouša.
Co se týče dočasných exponátů od Viléma Friče, jedná se především o obří bublifuk poháněný sluneční energií. „Mýdlové bubliny vyrobené touto pohyblivou sochou z nerezavějící oceli se budou vznášet nad expozicí,“ sdělil Hlouša. Stroj používá ekologicky nezávadnou kapalinu od profesionálního bublináře Matěje Kodeše. Druhý z Fričových objektů nese název Živý obraz a jeho části se otáčejí a mění podle síly a směru větru.
Uzavření venkovní expozice se plánuje nejdříve na konec září. Vstupné bude součástí vstupenky do celého science centra. „Plánujeme do nově otevřeného venkovního prostoru exponáty postupně přidávat. Také by tu v dalších letech měla vzniknout letní scéna pro naše představení s pokusy,“ dodal Richter.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK