Hejtman předal Cenu Jihomoravského kraje Evě Pilarové

Hejtman Bohumil Šimek v úterý 30. dubna 2019 předal Cenu Jihomoravského kraje za přínos v oblasti umění/hudby paní Evě Pilarové, která se nemohla zúčastnit slavnostního večera dne 22. listopadu 2018 v sále konventu Milosrdných bratří v Brně.

„Vzhledem k tomu, že jsem Brňačka, pro mne udělení Ceny Jihomoravského kraje znamená moc a mám z toho skutečně radost. Těch ocenění za 59 let zpívání mám hodně včetně státního vyznamenání. Myslím si, že toto patří k těm vrcholným ohodnocením. I když je pravda, že si vážím i Zlatých slavíků i těch sebenepatrnějších, protože každé ocenění udělá radost,“ řekla po převzetí ceny Eva Pilarová.

Brněnská rodačka je známou osobností české populární scény. Od roku 1960 byla členkou pražského divadla Semafor, kde vznikly jedny z jejích největších hitů (Malé kotě, Oliwer Twist, Láska nebeská). Na začátku její už bezmála šedesátileté kariéry je ovšem Brno, kde začínala v dětském chrámovém sboru u sv. Tomáše, poté byla členkou dětského rozhlasového sboru Františka Lýska a kde studovala operní zpěv na JAMU. Její pevný vztah k Brnu dokládá i fakt, že již deset let pravidelně vystupuje na slavnostním koncertu k osvobození před klubem Šelepka. Svým příspěvkem podpořila také knihu o hantecu, natočila klip s mikulovským rapperem Janem Mančíkem oslavujícím Brno nebo nazpívala CD s moravskými lidovými písněmi se souborem Moravěnka. Za svůj výjimečný hlas a hudební počiny byla již oceněna řadou různých domácích i mezinárodních cen (Zlatý slavík, ceny z festivalů v Helsinkách, Berlíně; medaile Za zásluhy I. stupně v oblasti kultury z rukou prezidenta republiky).

Cena Jihomoravského kraje se uděluje od roku 2004, po rozhodnutí krajského zastupitelstva. Udělením Ceny Jihomoravského kraje zastupitelé oceňují vynikající zásluhy o rozvoj Jihomoravského kraje, hrdinské a jiné výjimečné činy osobností, které se na území kraje narodily, žijí nebo jsou s ním spojeny svým působením, jejichž život, dílo, činnost nebo jednání výrazným způsobem reprezentuje v určité oblasti Jihomoravský kraj a přispívá k jeho věhlasu a dobrému jménu, a které svými morálními kvalitami můžou být příkladem. 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK