„Rozhodnutí vlády o Velké ceně je pro mě velkým zklamáním,“ řekl hejtman Šimek

Vláda včera (29. dubna 2019) na svém jednání schválila příspěvek na Grand Prix České republiky na Masarykově okruhu v Brně ve výši 39 milionů korun, což je pro Jihomoravský kraj a město Brno naprosto nepřijatelné a v konečném důsledku to bude znamenat konec této prestižní sportovní akce v České republice. Jihomoravský kraj schválil již dříve podporu letošního závodu mistrovství světa silničních motocyklů částkou 25 milionů korun, město Brno 15 miliony korun.

„Včerejší rozhodnutí vlády o dotaci 39 milionů je pro mne velkým zklamáním. Fakticky jde proti rozhodnutí vlády z roku 2015, kde byla Velká cena zařazena mezi mimořádně významné akce ČR, byl založen Spolek pro Moto GP jako pořádající subjekt a byla přislíbena odpovídající finanční podpora státu. Opakovat stále dokola, že brněnská motocyklová Velká cena je jedním z nejvýznamnějších sportovních podniků v ČR už mi vlastně připadá zbytečné. Jihomoravský kraj spolu s městem Brnem na její pořádání každoročně přispívá a dlouhodobě se snažil také jednat s vládou o systémové podpoře ze strany státu. Nerozumím tomu, kam jsme se po letech těchto jednání dostali a proč musí bývalé i současné vedení města a kraje, někteří senátoři a poslanci neustále obhajovat tuto prestižní akci, o jejíž pořádání soupeří všechny okruhy okolních zemí. Rozhodnutí vlády respektujeme, ale je to pro nás jasný signál, že současná vláda nemá zájem zachovat tuto akci na území České republiky. A to s vědomím, že tímto krokem přijde státní rozpočet minimálně o částku 200 milionů korun, jak uvádí studie KPMG a CYRRUS. Kromě tohoto ekonomického přínosu je nutné doplnit, že Velká cena je poslední pravidelná akce celosvětového významu v České republice, motoristický sport je ve světě obecně jedním z nejsledovanějších sportů a je pro mě nepochopitelné, že právě tyto skutečnosti nejsou dostatečnými argumenty pro její maximální podporu. I přesto bych rád poděkoval těm členům vlády, kteří hlasovali pro podporu ve výši 65 milionů a jmenovitě ministryním Kláře Dostálové a Aleně Schillerové za přípravu tohoto materiálu pro rozhodnutí vlády. Aktuálně je to pro nás velmi závažná komplikace a budeme diskutovat o dalším postupu. Letošní ročník Grand Prix ČR určitě uspořádáme, ale bez dlouhodobého finančního přispění státu to zřejmě v dalších letech nebude možné. Nerad to říkám, ale Velká cena v České republice zřejmě skončí,“ řekl hejtman Bohumil Šimek.

Finanční podpora je určena k zajištění přípravy a realizace konání závodu mistrovství světa silničních motocyklů Grand Prix České republiky na Masarykově okruhu v Brně v roce 2019, který je součástí seriálu FIM mistrovství světa silničních motocyklů a který Spolek realizuje na základě smlouvy uzavřené s promotérskou společností seriálu mistrovství světa silničních motocyklů DORNA SPORTS.

Brněnský závod seriálu mistrovství světa motocyklů se na Masarykově okruhu letos uskuteční 2. až 4. srpna 2019.