Úspěch žáků Střední průmyslové školy stavební Brno na mezinárodní geodetické soutěži IG 5

Ve dnech 12. - 14. dubna 2019 pořádalo Gymnázium a střední průmyslová škola Duchcov již 14. ročník mezinárodní geodetické soutěže International Geodetic Pentathlon IG 5 2019.

Iniciátorem tohoto mezinárodního geodetického pětiboje je Střední průmyslová škola stavební Oskara Winklera v Lučenci (Slovensko). Zde byly pořádány i některé z minulých ročníků. Do západních Čech se sjeli soutěžící ze 17 škol a čtyř států, České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska.

V konkurenci 32 smíšených týmů obsadili žáci Střední průmyslové školy stavební Brno vítězné pozice: v hlavní kategorii kombinující rychlost zdolání 17 km dlouhé trasy a úspěšnost plnění geodetických úloh se umístil na 1. místě tým A ve složení Martin Kinc, Barbora Plačková a Ondřej Pospíšil, všichni z maturitní třídy G4. Ke 3. místu dovedl družstvo B Ondřej Souček z G4 se studenty 2. ročníku Jitkou Turečkovou a Martinem Zapletalem. V kategorii hodnotící rychlost a přesnost splnění geodetických úloh se tým A umístil opět na 1. místě a tým B na 6. místě.

V průběhu soutěže je třeba prokázat nejen dobrou fyzickou zdatnost a vytrvalost, ale i znalosti z oboru geodézie a kartografie. Právě teoretické i praktické dovednosti ze zeměměřické činnosti jsou prověřovány na pěti stanovištích po trase závodu. Tu týmy zdolávají na základě seznamu GPS souřadnic jednotlivých kontrolních bodů.

foto JMK