Jihomoravský kraj po jarním úklidu prokoukl

Zaměstnanci Krajského úřadu Jihomoravského kraje se spolu s Jihomoravským regionálním centrem na podporu integrace cizinců zapojili do akce Ukliďme svět, ukliďme Česko a vyčistili široké okolí střediska ekologické výchovy Kaprálův mlýn. Celkem se během víkendu (6. – 7. dubna 2019) uklízelo na 353 místech jižní Moravy a do úklidů se zapojilo 11 500 dobrovolníků, kteří sesbírali z přírody 276 tun odpadů.

Jihomoravský kraj během prvního dubnového víkendu opět o něco víc prokoukl, a to díky dobrovolníkům kteří vyrazili do přírody uklízet nepořádek a černé skládky pod hlavičkou celorepublikové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. „V České republice proběhlo o víkendu celkem 2 273 úklidů, do kterých se zapojilo na 65 000 dobrovolníků. Tolik dobrovolníků v České republice v jeden víkend ještě nikdy v historii neuklízelo,” sdělil zakladatel celorepublikové akce a předseda Výboru pro meziregionální vztahy Zastupitelstva Jihomoravského kraje Miroslav Kubásek. Již tradičně se Jihomoravský kraj řadí mezi kraje, kde se do úklidů zapojuje nejvíc dobrovolníků. „Během víkendu proběhlo v Jihomoravském kraji rekordních 353 úklidů, do kterých se zapojilo 11 500 dobrovolníků. Ti sesbírali z přírody 276 tun odpadů,” doplnil Kubásek.

Do úklidů se o víkendu aktivně zapojili i zaměstnanci Krajského úřadu Jihomoravského kraje, kteří se vydali uklízet spolu s cizinci z Jihomoravského regionálního centra na podporu integrace cizinců. Tato skupina 16 dobrovolníků prošla v sobotu 6. dubna trasu podél silnice II/373 od Ochozi u Brna směrem k Velké Klajdovce a vyčistila od odpadu příkopy podél silnice, les v blízkém okolí a podařilo se jí uklidit také okolí přilehlé cyklostezky. Dobrovolníkům se podařilo kromě 14 pneumatik uklidit z přírody dalších 430 kg odpadů. „Při úklidu jsme našli několik poklic na automobilová kola, polštář, nebo dětský meč na hraní. Na jednom místě u silnice se nám podařilo dokonce najít 20 skleněných lahví od alkoholu,” sdělila své zážitky organizátorka úklidu Vendula Zlevorová z odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Tento úklid byl zorganizován za podpory spolku Ukliďme Česko a Městské části Brno-Líšeň, kteří zajistili pytle a rukavice pro dobrovolníky. Agentura ochrany přírody a krajiny a Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras zase pomohla s odvozem části sesbíraného odpadu. Dík patří také Středisku ekologické výchovy Kaprálův mlýn, které poskytlo dobrovolníkům zázemí a projektu Zdravý kraj MA21, který pro účastníky zajistil drobné občerstvení. „Chtěla bych poděkovat všem dobrovolníkům, kteří nám pomohli uklidit kousek Moravského krasu. Věřím, že si snad i díky těmto akcím každý uvědomí, že odpad patří do popelnice nebo sběrného dvora, a ne do lesa,” doplnila Zlevorová.

Samotná akce Ukliďme svět, ukliďme Česko úspěšným úklidovým víkendem zdaleka nekončí. Během zbytku jara je po celé České republice naplánováno dalších 600 úklidů a další ještě průběžně budou přibývat. Na podzim 21. září 2019 se Česká republika zapojí také do Celosvětového úklidového dne, kdy budou úklidy během 24 hodin probíhat opravdu po celé zeměkouli. „Celý svět se nám podaří uklidit jenom tehdy, když si každý z nás dokáže uklidit u sebe doma, v obci, městě, regionu a stane se tak vzorem i pro ostatní,” shrnul hlavní myšlenku akce její zakladatel Miroslav Kubásek.
 

foto JMK