Delegace kraje jednala o možnostech spolupráce s portugalským regionem Norte

Delegace Jihomoravského kraje vedená hejtmanem Bohumilem Šimkem absolvovala čtyřdenní (6. až 9. dubna 2019) pracovní návštěvu portugalského regionu Norte, kde jednala o možnostech spolupráce s jižní Moravou.

Mezi ústředními tématy jednání nechyběla spolupráce v oblasti vinařství, ekonomiky, cestovního ruchu či rozvoje inovací. V úvodu návštěvy byla jihomoravská delegace přijata vedením města Santa Maria da Feira, následovala degustace moravských vín. Zástupci kraje byli také pozváni na ekonomické fórum Bizfeira.

V pondělí 8. dubna delegace kraje navštívila vinařský institut IVDP, který kontroluje kvalitu a množství portských vín. Poté co Jihomoravany přijala starostka města Matosinhos, se delegace přesunula do města Amarante, kde od vedení města přijala pozvání na vinařský festival UVVA 2019. Univerzita UTAD představila svoji výzkumnou činnost na poli přírodních věd a nových technologií a nakonec delegace navštívila vinařství Quinta do Portal, které prezentovalo způsob pěstování vín v regionu Douro.

V úterý 9. dubna jednala jihomoravská delegace s vedením Regionální rozvojové agentury regionu Norte CCDR - Norte a poté se delegace přesunula do města Braga, kde ji přivítal starosta města spolu s generálním ředitelem Mezinárodní laboratoře nanotechnologií INL. Dále byla delegaci představena činnost univerzity Minho.

Po celou dobu pracovní cesty v Portugalsku doprovázel delegaci velvyslanec ČR Petr Šelepa a honorární konzul Francisco Pavão. 

foto JMKfoto JMKfoto JMK