Cvičení Rockový koncert na brněnském výstavišti prověřilo záchranáře

Záchranné a likvidační práce u mimořádné události s hromadným postižením osob vzniklé při rockovém koncertu a řízená evakuace velkého počtu osob – to bylo námětem taktického cvičení složek Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje Rockový koncert 2019 v úterý 2. dubna 2019 v areálu brněnského výstaviště.

„Dnešní cvičení prokázalo, že zvládání takovéto nehody vyžaduje včasný zásah a připravenost všech zapojených složek. Děkuji všem zasahujícím složkám Integrovaného záchranného systému za jejich profesionalitu a využití moderních technických prostředků. Poděkování patří také figurantům a všem zúčastněným organizacím. Včerejší perfektní zásah všech složek integrovaného záchranného systému při srážce tramvaje a trolejbusu na Křenové ulici v Brně ukázal, jak je důležité prověřovat připravenost na obdobné situace,“ zdůraznil hejtman Bohumil Šimek.

Cvičení začalo krátce po devatenácté hodině podle předem stanoveného scénáře. Na rockovém koncertu, vyhodnoceném policií jako rizikový a pořádaném na brněnském výstavišti v Pavilonu A-1, došlo k mimořádné události vyvolané zahořením vybavení stánku s občerstvením. Pořadatelská služba ukončila hudební vystoupení a vyzvala účastníky koncertu k poklidnému opuštění prostor koncertní haly. Z počátku byla evakuace prováděna organizovaně, s přibývajícím množstvím kouře valícího se ze zahořeného stánku s občerstvením vznikla panika, při níž se účastníci hudebního vystoupení snažili co nejrychleji opustit koncertní halu. Při panice došlo k následnému zranění osob především jejich pošlapáním a několik jich bylo napadeno nožem. Uklidnit paniku a zorganizovat řízenou evakuaci se podařilo až jednotkám integrovaného záchranného systému. Požár ve stánku s občerstvením se v krátkém čase podařilo lokalizovat a zlikvidovat požární hlídkou, avšak v koncertní hale a přilehlém okolí zůstalo zraněno cca 35 osob, které potřebovaly urgentní ošetření a převoz do zdravotnických zařízení. Při poskytování přednemocniční péče přitom došlo k napadení posádky zdravotnické záchranné služby.

Rozhodčí sledovali mimo jiné spolupráci zasahujících, taktiku i využití technických prostředků. Do cvičení se zapojilo 447 osob ze všech složek Integrovaného záchranného systému a 775 figurantů.
 

Podrobné počty účastníků cvičení podle složek jsou ZDE (jpg, 133 kB).