Prezident Republiky Tatarstán na jižní Moravě

Na jižní Moravu přiletěl v úterý 5. března 2019 prezident Republiky Tatarstán Rustam Nurgalijevič Minnichanov. Po dobu návštěvy ho doprovází náměstek hejtmana Roman Hanák.

Náměstek Hanák přivítal prezidenta Minnichanova na letišti v Brně-Tuřanech a poté společně navštívili společnosti MSR Engines (JetSurf) ve Střelicích a DG Pack Prostějov (Danaflex). Ve druhé firmě se jednání zúčastnili rovněž ministři průmyslu a obchodu České republiky a Ruské federace Marta Nováková a Denis Manturov.

Jihomoravský kraj a Republika Tatarstán mají podepsanou smlouvu o obchodně-hospodářské, vědeckotechnické, sociální a kulturní spolupráci od září 2014.

Tatarstán se nachází v centru Ruské federace na území Východoevropské roviny, na soutoku řek Volhy a Kamy, v centru velké industriální oblasti. Jde o jednu z nejvíce ekonomicky rozvinutých republik Ruska. Jeho metropolí je Kazaň. Životní úroveň je zde zhruba čtyřikrát vyšší, než je ruský průměr. Republika vlastní velký vědecký a intelektuální potenciál a disponuje mnoha klíčovými průmyslovými odvětvími – petrochemií, strojírenstvím, automobilovým a leteckým průmyslem. 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK