Jihomoravský kraj plánuje opravy dvou důležitých silnic při okraji Brna

Jihomoravský kraj chce opravit část silnice kolem Brněnské přehrady, která vede od hradu Veveří až po Bystrc. Komunikace zajišťuje napojení města pro jižní část Kuřimska a Tišnovska. Dnes po ní navíc jezdí cyklisté a pro výlety ji využívají i pěší. Další rekonstrukce plánuje kraj i u Žebětína na silnici III/3842. Stavba by měla navázat na upravenou křižovatku se starou dálnicí. Na svém zasedání 28. ledna 2019 radní schválili oba investiční záměry a stavby tak silničáři mohou začít projektovat.

„V obou případech chceme upravit silnici na šířku 7,5 metru, upravit odvodnění a autobusové zastávky, aby byl provoz bezpečnější. U silnice kolem přehrady je v plánu i vybudování cyklostezky, které by mělo být v režii města Brna,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák a poznamenal, že na společnou stavbu už v minulosti kraj s městem uzavřel rámcovou dohodu o spolupráci a koordinaci.

Stavba u Žebětína by potom na svém konci měla navázat na záměr Brna na výstavbu obchvatu městské části novou místní komunikací. „Tím se značně zvýší atraktivita příjezdové trasy k nové zástavbě na Kamechách,“ komentoval Hanák.

Obě akce budou vzhledem k nutným terénním úpravám finančně náročné. Kraj by na ně proto chtěl do budoucna využít příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury nebo dotaci z některého operačního programu v příštím programovém období Evropské unie.