EIB nadále podporuje regionální infrastrukturu v Jihomoravském kraji

Evropská investiční banka (EIB) poskytuje Jihomoravskému kraji úvěr ve výši 700 mil. korun (přibližně 27,4 mil. euro) na financování modernizace kriticky důležité infrastruktury v oblasti dopravy, sociální péče a zdravotní péče. Investice do odvětví dopravy budou spolufinancovány ze strukturálních fondů EU v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (ESIF) a z vlastního rozpočtu kraje. Smlouvu o úvěru podepsali ve středu 23. ledna 2019 v brněnském sídle krajského úřadu hejtman Bohumil Šimek a viceprezident EIB Vazil Hudák.

„Rozhodli jsme se využít úvěrového financování, abychom posílili zdroje na investice v období ekonomického růstu. Kraj v současnosti bez problémů splácí své závazky a v loňském roce ukončil splácení úvěru ve výši 1,2 miliardy korun přijatého v roce 2005. Tento nový úvěr nám umožní uskutečnit několik investičních akcí, které bychom kvůli neustálému zvyšování mandatorních výdajů kraje jinak realizovat nemohli,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Viceprezident EIB Vazil Hudák k tomu uvedl: „Úvěry poskytované krajům představují významnou součást naší produktové nabídky a Jihomoravský kraj je cenným partnerem banky EU. Díky tomuto nejnovějšímu příspěvku EIB bude kraj schopen postavit domovy důchodců a stanoviště záchranné služby a také provést rekonstrukci více silnic.“

Podrobná tisková zpráva ZDE (docx, 378 kB).

Přehled projektů ZDE (xlsx, 15,8 kB).

foto JMKfoto JMKfoto JMK