Kraj podporuje obce projektem audit familyfriendlycommunity již čtvrtý rok

Od roku 2015, kdy Jihomoravský kraj převzal od rakouské Familie&Beruf Management GmbH audit familyfriendlycommunity, již brzy uplynou čtyři roky. Za tuto dobu se do projektu zapojilo dvacet jedna obcí, měst a městských částí. Prvních šestnáct z nich již obdrželo základní certifikát a v dalších pěti je proces auditu ukončen a o udělení certifikátu těmto obcím bude na začátku příštího roku jednat auditní kuratorium.

„V auditu vidím přínos pro rozvoj komunální rodinné a seniorské politiky v obcích, na které nám dlouhodobě záleží. Nejenže obce dostanou přiděleného a zaplaceného poradce, který je procesem auditu provede, ale také si udělají revizi všeho, co pro občany v této oblasti realizují,“ řekl náměstek hejtmana pro rodinnou politiku Marek Šlapal.

Na základě pozvání Familie&Beruf Management GmbH se zástupci za Jihomoravský kraj na konci listopadu zúčastnili předávání certifikátů auditu obec přátelská rodině v Rakousku, v St. Wolfgang u Salzburgu. Předáno bylo sto dva certifikátů obcím a městům za snahu věnovat pozornost rodinám, dětem, ale i dospělým a seniorům, naslouchat jejich potřebám a společně se dohodnout na opatřeních, které mají přispět ke zlepšení života jejich rodin a prorodinné atmosféře. Akce se konala za účasti spolkové ministryně pro rodiny a mládež Juliane Bogner-Strauß.

„Mám radost z toho, že se spolupráce s rakouským partnerem rozvíjí a vzájemně si můžeme vyměňovat zkušenosti. V Rakousku se díky auditu daří v obcích udržet mladé lidi, podpořit zvýšení porodnosti a nalákat nové občany k přistěhování. Chtěl bych, aby se takto také dařilo obcím a městům na jižní Moravě. Přál bych si, aby přínos v auditu uviděli zvolení starostové a starostky, pro které připravujeme na 21. února 2019 seminář, na kterém se o tomto projektu, možné spolupráci a podpoře ze strany kraje dozvědí podrobnosti,“ doplnil Marek Šlapal.
Jihomoravský kraj je prvním krajem, který se do implementace tohoto auditu zapojil a v současné době se o možnost spolupráce na realizaci auditu zajímají další kraje z České republiky.

Více informací o auditu můžete nalézt na stránkách www.auditfamilyfriendlycommunity.cz , o rodinné politice na webu www.rodinnapolitika.cz  a o seniorské politice na webu www.seniorskapolitikajmk.cz .
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK