Odbojáře Aloise Zímu připomíná v Brně kámen v dlažbě

Osud protinacistického odbojáře Aloise Zímy z Brna-Žabovřesk od středy 12. prosince 2018 připomíná takzvaný kámen zmizelého. Památku bývalého pedela Právnické fakulty Masarykovy univerzity položením květin za Jihomoravský kraj uctil náměstek hejtmana Marek Šlapal.

Nápis na kameni v dlažbě před domem číslo 8 v ulici Tábor v této brněnské městské části, kde žil, připomíná, že Zíma jako člen domácího protifašistického odboje byl 13. června 1942 popravený v Kounicových kolejích. Alois Zíma se po okupaci Československa v roce 1939 zapojil do odbojové skupiny Nový civilní odboj (skupina vysokoškolských pracovníků). Zatčen byl koncem dubna 1942. V roce 1945 byl in memoriam vyznamenán Československým válečným křížem 1939.

Kameny zmizelých, jinak také Stolpersteine, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem položené na pouličních chodnících. Připomínají osudy lidí, kteří byli nacisty popraveni nebo deportováni a poté zavražděni v koncentračních táborech či vyhnáni ze svých domovů nebo dohnáni k sebevraždě na místech, kde žili.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK