Bitvu u Slavkova připomene letos více než 30 akcí

Válečná atmosféra, tisíce vojáků v celém regionu, bitevní ukázky i pietní setkání. Města a obce na území slavkovského bojiště si také letos připomenou události spojené s bitvou u Slavkova. Událostí, která před 213 lety změnila životy nejen místních obyvatel, ale i evropskou mapu. Napoleonův triumf i osudy válkou zmítaných vojáků a civilních obyvatel připomene opět více než třicet akcí – od koncertů, výstav, pietních setkání, bitevních šarvátek až po velkolepou rekonstrukci části samotné bitvy.

„Události spojené s bitvou u Slavkova jsou i po dvou staletích příležitostí k pozastavení se nad smyslem udržení míru v Evropě i připomínkou toho, že žádné vítězství jednoho národa nad druhým není věčné a vždy si vyžádá mnoho obětí. Je třeba vyzdvihnout kvalitu akcí připomínajících Napoleonovo tažení Moravou, které jsou dlouhodobě pořádané na světové úrovni a pomáhají tak ke zviditelnění nejen samotného regionu, ale celé České republiky. Tyto akce kraj podporuje a letos se ujal i organizace pietního aktu na Mohyle míru,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Sérii vojensko-historických akcí zahájí průchod Napoleona Brnem v sobotu 24. listopadu. Brno pak zažije vojenský pochod ještě jednou, a to ve čtvrtek 29. listopadu, kdy se bude konat Setkání v Denisových sadech.

Hlavní dění věnované napoleonské historii ve střední Evropě se uskuteční v dotčených městech a obcích na slavkovském bojišti a jeho okolí ve dnech 30. listopadu až 2. prosince. Návštěvnickým vrcholem bude sobotní velkolepá bitevní ukázka (1. prosince) pod kopcem Santon (14:00) u obce Tvarožná za účasti cca 1 100 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl. Scénář se bude inspirovat úvodním střetnutím bitvy mezi předvojem rakouského generála Kienmayera a posléze 1. kolony ruského generála Dochturova s francouzským 3. plukem řadové pěchoty v Telnici, kam přibyla Heudeletova brigáda od sboru maršála Davouta.

Dvoudenní program odkazující zejména na události předcházející vítězství Napoleonaa následného života na zámku vrcholící v sobotu průvodem vojsk a unikátní noční bitevní ukázkou v zámeckém parku (sobota 1. prosince 20:00) čeká na návštěvníky Slavkova u Brna. Centrum města se dobově promění i díky jarmarku. Dramaturgie programu ve Slavkově u Brna bude vyprávět příběh „obyčejného“ dělostřelce Jana Nepomuka Prokeše z jihomoravských Dubňan. V pátek jeho osud představí první díly nově natáčeného seriálu Moravské Elegie (nádvoří zámku) a následně pak mohou diváci sledovat bitevní ukázky v zámeckém parku optikou tohoto rakouského vojáka.

V pátek 30. listopadu se uskuteční také tradiční vojensko-historický program Francouzové v Křenovicích letos oživený o ukázky z polní nemocnice nebo jezdeckých jednotek. Na Žuráni se v podvečer rozhoří „Jiříkovické ohně“. Připomínka bitvy o Sokolnice se odehraje v místním zámeckém parku v neděli dopoledne (10:00).

Napoleonský víkend se pak završí u symbolu usmíření – Mohyly míru na Prateckém návrší v neděli 2. prosince (12:00), kde za přítomnosti uniformovaných mužů všech zúčastněných armád představitelé vlády, kraje, církví, ambasád i municipalit uctí životy vojáků i civilních obyvatel, jichž se slavkovské krveprolití dotklo. Historici odhadují, že na bitevním poli i v provizorních lazaretech zemřelo na 20 000 – 35 000 vojáků.

Program čítající více než třicet historických ohlédnutí není unikátní pouze díky masově navštěvovanému programu. Atmosféru dokreslují zejména akce odkazující se na dílčí události jako například vypálení Jiříkovic, obsazení Křenovic Francouzi nebo boje ve Vyškově. Regionem pochodují stovky členů vojensko-historických klubů z celého světa, včetně předních světových představitelů ztvárňujících hlavní historické osobnosti střetu.

Jako každoročně je zajištěna posílená mimořádná veřejná doprava a informační servis. Informace o všech akcích jsou soustředěny na stránkách www.1805.cz . Informační web návštěvníky seznámí nejen s programem, ale také s praktickými informacemi o dopravě, parkování či vstupném.

Většina akcí se koná zdarma. Program s názvem „Bitva u Slavkova 1805“ významně podpořil Jihomoravský kraj a jednotlivá města a obce. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

Informace pro editory

Program „Bitva u Slavkova 1805“ je tvořen několika akcemi, které pořádají různé subjekty, většinou z řad měst a obcí. Největší akce – rekonstrukce bitvy pod kopcem Santon je součástí obsáhlejšího programu s názvem „Austerlitz 2018“. Hlavními body programu jsou nejen sobotní bitevní ukázka u obce Tvarožná, ale také nedělní pietní akt na Mohyle míru u obce Prace, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů. V rámci Projektu Austerlitz ji dlouhodobě pořádají AusterlitzPro, s.r.o., Středoevropská napoleonská společnost, obce Tvarožná a Prace. Brněnská část programu (Napoleon v Brně a Setkání v Denisových sadech) je v režii Regionální rozvojové agentury Jižní Morava – Morava Napoleonská a spolku 1645, z.s. Bitevní ukázku v Sokolnicích připravuje sdružení Acaballado ve spolupráci s městem Šlapanice. Program ve Slavkově u Brna, Vyškově, Křenovicích a dalších obcích zajišťují jednotlivá města a obce. Do projektu je zapojeno také sdružení obcí Mohyla míru-Austerlitz, o.p.s.

Servisní informace včetně fotogalerie ke stažení a kontaktů na jednotlivé organizátory jsou k dispozici na webu www.1805.cz .

Podrobnější informace o programu, historických souvislostech atd. jsou dostupné na webech:
www.austerlitz.org  stránky projektu Austerlitz 2018
www.slavkov.cz  oficiální stránky města Slavkov u Brna
www.morava-napoleonska.cz  stránky projektu Morava Napoleonská
www.vyskov.cz  oficiální stránky města Vyškova
www.napoleonvbrne.cz  stránky akce Napoleon v Brně
www.austerlitz-ops.cz  stránky sdružení Mohyla míru-Austerlitz