Seminář řešil aktuální stav transformace psychiatrické péče v Jihomoravském kraji

Současný stav transformace psychiatrické péče v České republice a konkrétně v Jihomoravském kraji řešil seminář, který se v úterý 9. října 2018 uskutečnil v sále brněnské restaurace Café Práh. Účastníky semináře za Jihomoravský kraj přivítal náměstek hejtmana Marek Šlapal spolu s radním Milanem Vojtou.

Kraj podporuje systémové změny v péči o duševní zdraví dlouhodobě, především prostřednictvím zajištění návazných komunitních služeb a podporou sociálních služeb pro lidi s duševním onemocněním. V Jihomoravském kraji díky spolupráci Fakultní nemocnice Brno – psychiatrické kliniky, Práh jižní Morava z. ú. a za podpory Jihomoravského kraje zahájilo v říjnu minulého roku provizorní provoz Centrum duševního zdraví. "Podporuji vznik center duševního zdraví, když společnými silami sociální a zdravotní politiky prosadíme jejich finanční udržitelnost," uvedl náměstek Šlapal.

Tato centra jsou novým prvkem v systému péče o lidi s duševním onemocněním. Jedná se o mobilní multidisciplinární týmy, jejichž zdravotní a sociální pracovníci zajišťují z velké části práci v terénu, v přirozeném prostředí domácností lidí s duševním onemocněním. Ze statistik vyplývá, že závažnější formou duševního onemocnění trpí jen na jižní Moravě přibližně dvacet tisíc pacientů.

Kromě aktuálního stavu transformace psychiatrie se na úterním semináři hovořilo o strategii reformy psychiatrické péče, o úloze psychiatrické kliniky v regionálním systému péče o duševní zdraví nebo o službách systému komunitní péče o duševní zdraví v rámci reformy psychiatrické péče.
foto JMKfoto JMK