23. – 27. 1. 2008 Delegace kraje navštívila Chanty-Mansijsk

Jihomoravský kraj a Chanty-Mansijský autonomní okruh - Jugra podpoří vzájemnou výměnu studentů a spolupráci podnikatelů

 

Jihomoravský kraj (JMK) bude s ruským Chanty-Mansijským autonomním okruhem – Jugrou (CHMAO – Jugra) spolupracovat v oblastech obchodu, stavebnictví, průmyslu těžby ropy a zemního plynu, dopravy, bytové politiky, komunální politiky, zemědělství, spojů a informační komunikace, investiční činnosti, ochrany životního prostředí, kultury, vzdělávání, zdravotnictví, cestovního ruchu, sportu a politiky mládeže. Vyplývá to z Dohody o obchodně-hospodářské, vědeckotechnické a kulturní spolupráci, kterou minulý týden při svých jednáních (23. – 27. 1. 2008) uzavřeli zástupci Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Stanislavem Juránkem s představiteli tohoto sibiřského regionu (v čele s gubernátorem Alexandrem Vasiljevičem Filipenkem).

Dohoda umožňuje například vzájemnou výměnu studentů a rozšiřuje také možnosti kontaktů mezi podnikateli. V delegaci, která minulý týden navštívila Chanty-Mansijsk nechyběl například vrcholný management Moravských naftových dolů, vedení Letiště Brno nebo společnosti Veletrhy Brno.

Součástí programu krajské delegace byla návštěva honorárního konzulátu České republiky v Chanty-Mansijsku, Jugorského vědeckovýzkumného institutu informačních technologií, Centra hospodárného využití nerostného bohatství  V. I. Špilmana a Centra umění pro nadané děti Severu. Z výsledku jednání vyplynula možnost, že by se studentské výměny mohly týkat právě studujících v oblasti geologie a petrochemie – konkrétní podobu spolupráce ovšem musí dohodnout samotné školy. V oblasti obchodní a průmyslové spolupráce se jeví jako nejzajímavější oblast dřevozpracujícího, petrochemického a potravinářského průmyslu (zejména export vína a piva) lázeňství a služeb.

V rámci dohodnuté spolupráce mezi oběma regiony by se ruská výprava tělesně postižených sportovců měla stejně jako loni i letos na jaře zúčastnit atletických závodů v Brně.

 

Další záměry spolupráce JMK a CHMAO pro rok 2008:

-         obchodní mise představitelů podniků JMK do CHMAO-Jugry

-         pozvání turistických operátorů CHMAO-Jugry do JMK na týdenní návštěvu s prohlídkou turistických zajímavostí JMK

-         výměna zkušeností mezi Lázněmi Hodonín a lázněmi v Chanty-Mansijsku

-         pozvání představitelů CHMAO-Jugry na veletrhy do Brna (stavební, strojírenský)

 

CHMAO-Jugra je jedním z nejbohatších regionů Ruska – zaujímá zde 1. místo v těžbě ropy a ve výrobě elektrické energie a 2. místo v těžbě plynu.