Uctili památku obětí srpnových událostí

Památku obětí srpnových událostí let 1968 a 1969 uctil v úterý 21. srpna 2018 v centru Brna hejtman Bohumil Šimek.

Na rohu Moravského náměstí a Rašínovy ulice položil věnec u pamětní desky Danuše Muzikářové, zastřelené dodnes nezjištěnou osobou při demonstraci u příležitosti prvního výročí okupace. Následně hejtman uctil na Orlí ulici památku Stanislava Valehracha, který zde zemřel ve stejný den.

Podle Bohumila Šimka je potřeba si tehdejší události připomínat a ukazovat mladé generaci, že zastavily demokratický proces v republice. "Vrátilo nás to o několik let zpět. Je potřeba, aby to mladá generace vnímala a věnovala se historii, abychom to nemuseli zažívat znovu," zdůraznil hejtman. 

Srpnová invaze pěti armád Varšavské smlouvy, jejíž 50. výročí připadá na letošní rok, si vyžádala několik stovek mrtvých a řadu vážně zraněných československých obyvatel. O život při ní přišlo hned několik jihomoravských občanů. V moravské metropoli okupanti zastřelili například teprve šestnáctiletého Josefa Žemličku, Viliama Debnára zavraždili před zraky jeho pětiletého syna. Obětí střelby sovětských vojáků během průjezdu armádní kolony Bučovicemi se stala Ilja Sušánková, která byla zasažena přes zavřené okno bytu. Anna Trechová se pak stala obětí dopravní nehody na silnici ze Znojma – u obce Tasovice byl vůz, ve kterém se nacházela, přejet couvajícím ruským tankem.

Srpnové protestní akce v následujícím roce 1969 se poté staly největším spontánním projevem odporu československé veřejnosti proti komunistickému režimu před listopadem 1989. V Brně při nich zahynuli dva lidé a osm bylo postřeleno – většinou členy Sboru národní bezpečnosti nebo Lidových milicí.

foto JMKfoto JMKfoto JMK